Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Nesli Tehlikede Ama…

Milleyha’nın bir misafiri var!

Milleyha’nın bir misafiri var!

Yaban Hayatı Uzmanı Emin Yoğurtcuoğlu: “Toy kuşu, Türkiye’de nesli ciddi anlamda tehlikede olan, sayıları belki 1000’den az kalan dev kuşlardan biri. Demek ki koruyunca, bu hayvanlar geri gelecek.”

Kuş dedektifi, yaban hayatı uzmanı, fotoğrafçı Emin Yoğurtcuoğlu’nun sosyal medya hesabı üzerinden binlerce takipçisi ile paylaşmasıyla bir anda Hatay gündemine taşınan, Samandağ ilçesinde yer alan Milleyha Sulak Alanı, Ankara desteği ile önce ‘sulak alan’ ünvanını aldı, şimdilerde ise yeni misafirlerinin heyecanında!

-383.KUŞ TÜRÜ-

Geçtiğimiz günlerde, bölgeye dair bir paylaşım yapan Emin Yoğurtcuoğlu, Türkiye’de nesli tükenme tehlikesi yaşayan bir kuş türüne işaret ederken, şunları söyledi:

“Toy kuşu, Türkiye’de nesli ciddi anlamda tehlikede olan, sayıları belki 1000’den az kalan dev kuşlardan biri. Demek ki koruyunca, bu hayvanlar geri gelecek. Milleyha’nın 290, Hatay’ın 383.kuş türü oldu. Beslendi ve gitti.”

-İLK KEZ!-

Bölgede alınan tedbirlere dikkati çeken Yoğurtcuoğlu, “Alandan sorumlu Emniyet güçlerini de görmekten dolayı aşırı mutlu oldum. Kuşların zarar görmemesi için devriye atıyorlardı. Hatay için yeni kuş türünü artık haber verebiliriz. (Çünkü alandan güvenle ayrıldı.) Toy, uçabilen en ağır kara kuşu. Hatay’da ilk kez görülüyor” dedi.

Tamer Yazar