Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Niye iptal edildi? Konu, maliyet mi?

Bir türlü düzeltilemeyen, düzeltilmesi

Bir türlü düzeltilemeyen, düzeltilmesi noktasındaki beklentileri ise sürekli askıya alınan Antakya Sebze ve Meyve Hali’nin 24 saat işleyen yorucu trafiği içinde çalışan esnafın beklentisi çok net… ‘Bir Cevap’!

14 Ağustos 2015 tarihinde, Facebook hesabı üzerinden kısa bir açıklama yapan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Yaş meyve sebze üretim merkezlerindeki eski, ekonomik ömrünü tamamlamış toptancı hallerini kaldırarak, yerine, Hatay’a yakışan, modern, hijyenik, donanımlı bir ‘Hal’ kuruyoruz.  Hatay’ımıza hayırlı uğurlu olsun” demiş, “Sebze Hali, tüm ilçelerimize yakın olacak şekilde, Hatay’ın tam ortasına, Belen Bakras mevkiine kurulacak. Tüm ilçelerimizde ‘Hal’ yok. Sadece Antakya, İskenderun,  Dörtyol, Kırıkhan ve Reyhanlı’da var.  İskenderun ve Dörtyol hariç, diğer ‘Haller’ kapatılacak” diye de eklemişti.

-Çalışmalar durdu-

Bu açıklamaların ardından, Hatay Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından ‘Hatay İli Bakras Mevkii Sebze ve Meyve Hali Hafriyatı ve Saha Düzenlemesi Yapım İşi’ ihalesi yapılmış ve belirlenen yerde de çalışmalar başlatılmıştı. Ancak bu çalışmalar beklendiği gibi devam etmedi. Sorular da, ‘duran’ ve ardından ‘rafa’ kaldırılan proje için geldi. ‘Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin 12.03.2015 tarihli toplantısında kararı onaylanan ve projesi biten, yapım aşamasına da gelen Bakras mevkiindeki yaş sebze-meyve halinin yapımı niye durdu’ noktasında biriken soruların sahipleri mi? Halen mevcut Hal’in zorlayan şartlarında her gün yüzlerce ton sebze ve meyvenin dağıtımını yapmaya çalışan esnaf…

-Kimyeci de sordu!-

Benzer sorulardan biri, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci tarafından da soruldu.  Bu konudaki beklentiyi tekrar eden Kimyeci, şunları söyledi: “Antakya ilçemizde Bakras Mevkii’nde Sebze Hali yapılması konusu programa alınmıştı ancak şu zamana kadar bir faaliyet yapılmadı. Bu konuyla ilgili herhangi bir bilgi de verilmedi. Antakya’da mevcut bulunan sebze halleri ihtiyaca cevap vermiyor. Bu sebeple yeni sebze halinin yapılmasını talep ediyoruz. Sebze hali projesi için 50 milyon TL ödenek ayrılmıştı. Ancak şu ana kadar herhangi bir çalışma olmadı. Halkımızın beklentisini karşılamak için başta Sebze Hali olmak üzere programa alınıp daha sonra iptal edilen projelerin yapılmasını talep ediyoruz.” Konunun asıl muhatabı olan ve “Hatay’a yakışan, modern, hijyenik, donanımlı bir ‘Hal’ kuruyoruz” diyerek ciddi bir beklenti yaratan Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin bu konudaki cevabı bekleniyor.  Gelir mi?

Tamer Yazar