Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Noel kutlamaları öncesi ruhsal hazırlık başladı

Ortodoks Hristiyanlar için Yılın

Ortodoks Hristiyanlar için Yılın En Uzun Orucu Başladı: Noel Öncesi Hazırlık Süreci
Ortodoks Hristiyan dünyasında yılın en uzun orucu, 15 Kasım’da başladı. Bu özel dönem, Noel Günü’ne kadar devam edecek olan bir hazırlık sürecini işaret ediyor. Her yıl aynı tarihte başlayan bu oruç, 6 Ocak’ta Noel Günü’nde sona eriyor.
Ortodoks Kilisesi’nde bu dönem, Mesih’in doğumunu kutlamaya hazırlık adına önemli bir zaman dilimi olarak kabul ediliyor. Bu süreçte inananlar, Noel orucu boyunca mümkün olduğunca layık olabilmek için çaba sarf ediyorlar. Oruç, sadece yağlı gıdalardan değil, kötü düşüncelerden, sözlerden ve eylemlerden de kaçınarak zihinsel ve bedensel arınma amacı taşıyor.
Bu uzun süreli oruca hazırlık ise, bir önceki gün etli ve yağlı yiyeceklerin tüketilmesiyle başlıyor. Manevi ve bedensel arınmaya hazırlık adına bugün, karşılıklı bağışlanma ve zihni dinlendirme amaçlarıyla geçiriliyor.
Oruç tutmanın faydası sadece belirli gıdalardan kaçınmakla sınırlı değil. Gerçek anlamda oruç, kötülüklerden uzaklaşmayı ve adaletsizlikten kaçınmayı içeriyor. Bu süreç, inananların ruhsal ve manevi olarak kendilerini daha da geliştirmelerine olanak sağlıyor.
Ortodoks Hristiyanlar için bu dönem, birlikte dua etme, itirafta bulunma ve kötülüklerden uzak durma adına önemli bir fırsat sunarken, Noel’in anlamını daha derinden hissetmeyi ve kutlamayı amaçlıyor. -Yusuf Cemil Karaçay-