Normale Dönüş

Normale Dönüş

Koronavirüs sürecinde, normale kademeli geçiş başladı.

Hatay’da, hafta sonu herkes ile 65 yaş üzeri ve 20 yaş altı gençlerin gündüz sokağa çıkma yasağı kalktı. Okullarda yüz yüze eğitim başladı. Kafe, lokanta, restoran, yüzme havuzu, halı sahalar açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pazartesi günkü kabine toplantısı sonrası açıklamaları ve Hatay Valiliği’nin kararları kapsamında, ilimizde hafta sonları sokağa çıkma yasağı kaldırılırken, hafta arası 65 yaş üzeri ile 20 yaş altı gençlere yönelik sokağa çıkma yasağı da kalktı.
Sağlık Bakanlığı, Türkiye koronavirüs haritasını çıkarırken, ilimiz Hatay’da son hafta içinde yüz binde vaka sayısı da 40.46 olarak belirlendi. İlimiz, 4 kategori içinde ‘Orta Risk’ sınıfına girdi.
İşte ülke geneli ile ilimiz Hatay için geçerli yeni kararlar:
-Hafta içi günlerde, 21.00-05.00 saatleri arasında tüm Türkiye’de sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.
-Hafta sonlarında ise;
Düşük ve orta risk grubunda yer alan illerimizde (Hatay dahil) hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, hafta içinde olduğu gibi 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanacaktır. 5. Düşük ve orta risk grubunda yer alan illerimizde (Hatay dahil), 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 20 yaş altı genç ve çocukların sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılacaktır.
6. Düşük, orta ve yüksek risk gruplarında belirlenen kapasite oranlarına göre, 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek olan yeme-içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile kıraathane ve çay bahçesi gibi işyerleri için, Sağlık Bakanlığı kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde yer alan mesafe koşulları (masalar ve koltuklar arası) göz önünde bulundurularak, açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde % 50 kapasite sınırlaması oranı uygulanarak, mekanda bulunabilecek masa-koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilecektir. Bu risk gruplarındaki yeme-içme yerleri, 19:00-21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 21.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verebileceklerdir.
-Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ndeki mesafe kuralları ile belirtilen kapasite kullanım oranlarına göre, her bir yeme-içme yeri için oturma düzeni planı hazırlanacak ve içeride aynı anda bulunacak müşteri sayısı, müşterilerin içeriden ve dışarıdan rahatlıkla görebileceği şekilde ilan edilecektir.
-HES kodu kontrol edilmeksizin müşteri kabul edemeyecek olan yeme-içme yerlerinde onaylanan oturma düzeninde belirtilen şeklin dışında, mekanda kesinlikle fazladan masa-koltuk bulundurulmasına müsaade edilmeyecektir.
-Düşük ve orta risk grubunda yer alan illerimizde (Hatay dahil), girişlerde HES kodu kullanılması ve seyirci/refakatçi/misafir alınmaması kaydıyla; halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler 09.00-19.00 saatleri arasında çalışabilecektir.
-Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler, yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerimizde (Hatay dahil) yeni bir karar alınıncaya kadar, kapalı kalmaya devam edecektir.
-Düşük ve orta risk grubunda yer alan illerimizde (Hatay dahil), nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, kişi başına minimum 8m² alan ayırmak, katılımcı sayısı 100’ü geçmemek ve 1 saatle sınırlı olmak üzere yapılabilecek. -Cemil Yıldız-