Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,58 / Satış: 9,62
€ EURO → Alış: 11,15 / Satış: 11,19

O kadar becerikliyiz ki dünya haritasını değiştirdik

O kadar becerikliyiz ki dünya haritasını değiştirdik
  • 27.07.2018
  • 1.020 kez okundu

Özdemir, Amik Gölü’nün yok edilmesini bir kez daha gündeme getirdi ve sert dille eleştirdi

Hatay Üreten Eller Kadın Kooperatifi Başkanı, Antakya Çevre Koruma Derneği Eski Başkanı Zir.Yük.Müh.Nidal Özdemir, Hatay Valiliği ve Antakya Çevre Koruma Derneği ortak çalışması “Daha İyi Bir Çevre Seninle Başlar Projesi” kapsamında küresel ısınma, etkileri ve alınabilecek önlemler konusunda katılımcıları bilinçlendirdiği sunumunda, yakın tarihimizde ilimizin doğal dengesini bozan olayları sıraladı ve sert eleştirilerde bulundu.
Amik Gölü’nün kurutulmasına yönelik eleştirilerde bulunan Özdemir, “Dünya haritasını değiştirdik. Amik gölünü kurutarak haritadan sildik. Doğal dengeyi bozduk” dedi. Özdemir bu nedenle Havaalanının aşırı yağışlarda sular altında kalabildiğini belirtti, doğanın kendisinden ne alınırsa fazlasıyla geri aldığına vurgu yaptı.
Konuşmasında eski güzellikleri koruyamadığımıza ve tarihi Roma Köprüsünü yıktığımıza da değinen Özdemir, geri dönüşü olmayan hataların yapıldığına vurgu yaptı.
Günümüzde taş ocaklarının en büyük bela olduğunu söyleyen Özdemir, dağların yok edildiğini dile getirdi. Faaliyette olan taş ocakları yüzünden toprak kaymaları tehdidi arttığına değinen Özdemir, Antakya’nın tarihi değeri Demir Kapı’nın da bu tehdidin altında olduğunu ifade etti.
Toplumsal yaşam da kirleniyor …
Sunumunda yaşamsal tespitte de bulunan Özdemir, endüstriyel tüketim toplumunun doğayı ve toplumu yıkıma sürüklediğini söyledi ve “Sadece yediğimiz yiyecekler, içtiğimiz su, soluduğumuz hava değil toplumsal yaşam da kirleniyor, tahrip oluyor. Yoksulluk eşitsizlikler ve ayrımcılık artıyor. Şiddet toplumun her alanında yaygınlaşıyor, kadınlar daha fazla eziliyor, dünyamız yeni bir savaş sarmalına sokuluyor. Yoksulları, çiftçileri, kendine yeten yok sayan küreselleşme politikaları tüm ülkelere dayatılıyor. Ekonomik ilişkiler toplumsal yaşamın tek ölçütü haline geliyor, kar uğruna ekosistem, insan ilişkileri ve geleceğimiz ağır bir tehdit altına sokuluyor” dedi. -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ