Oda, Borsa, Dernekler El Ele…

Oda, Borsa, Dernekler El Ele…

TOBB’un “Enflasyonla Topyekûn Mücadele” kampanyasının Hatay ayağı:

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) başlattığı, 81 il ve 160 ilçede bulunan Oda ve Borsalar ile birlikte gerçekleştirilen “Enflasyonla Topyekûn Mücadele” Kampanyası kapsamında Hatay’daki ilçe Oda ve Borsa Başkanları ile HESOB, HASİAD, HAGİAD ve KAGİD Başkanlarının katılımıyla yapılan ortak toplantıda, enflasyonun düşürülmesi için elbirliği ile çalışılacağı mesajı verildi.
Pazartesi günü Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) binasındaki toplantıya, İskenderun ve Reyhanlı Ticaret Sanayi Oda ve Borsa Başkanları ile HESOB, HASİAD, HAGİAD ve KAGİD Başkanları katıldı Ortak metni okuyan ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, 2002’den sonra mali ve siyasi istikrarla birlikte fiyat istikrarı konusunda çarpıcı bir iyileşme elde eden ve enflasyonun tek haneli seviyelere düşmesini sağlayan Türkiye’nin, son dönemde döviz kurlarında yaşanan olağandışı hareketlerin de etkisiyle enflasyon hızını önleyemediğini ve yeniden çift hanelere çıkıldığını hatırlattı.
Ortak metni okuyan ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, şunları söyledi:
“Artan enflasyon, hem alım gücü düşen vatandaşlarımızı, hem de artan girdi de maliyetleri ve faizler nedeniyle firmalarımızı olumsuz etkilemektedir. Tüm bu sıkıntıları aşmak için, Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından hazırlanan ve Bakanımız Berat Albayrak’ın liderliğinde başlatılan Enflasyonla Mücadele Programını son derece önemli buluyor ve destekliyoruz. Zira enflasyonla mücadeleyi, ne tek başına kamu, ne de tek başına özel sektör yapabilir. Sorumluluk ve görev hepimizindir.
Enflasyonla mücadele, aynı zamanda işsizlikle, yüksek faizle ve artan girdi maliyetleriyle mücadeledir.
Türk özel sektörü, devletimizle birlikte topyekûn bir duruş sergileyerek, elini taşın altına koymaktadır. Bu çerçevede, TOBB ve Odalar-Borsalar, her milli konuda olduğu gibi bu konuda da ülke çapında ortak bir dayanışma içindedir. 81 il ve 160 ilçede Odalarımız ve Borsaları-mız, enflasyonla mücadeleyi sahiplenmekte ve firmalarımızın en geniş şekilde katılımı için çalışma başlatmaktadır. Bu noktada özellikle vurgulamak isteriz ki, bu mücadeleye toplumun tüm kesimleri ne kadar güçlü destek olursa, etkisi de o kadar büyük olur.
Reel sektörden finans sektörüne, kamudan vatandaşlarımıza kadar, tüm Türkiye olarak aynı hedefe kenetlenmeliyiz. Hepimiz tek yürek ve tek ses olursak, enflasyonla mücadelede de netice alacağımıza eminiz. Hem firmalarımızın hem de milletimizin, enflasyonla topyekûn mücadeleye en geniş şekilde katılacaklarına inancımız tamdır.
Biz de, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası, Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası, Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası, Kırıkhan Ticaret ve Sanayi Odası, Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği, Hatay Kadın Girişimcileri Derneği, Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği, Hatay Genç İş İnsanları Derneği, olarak, tüm Oda, Borsa ve STK üyelerimizin desteğini ve bu kampanyaya katılımlarını rica ediyor ve bekliyoruz. İnanıyorum ki, Hatay ili olarak gereken fedakârlığı gösterip, ülkemiz ve milletimiz için başlatılan bu ikti-sadi mücadele de en ön cephede yer alacağız. Kamu ve özel sektör arasındaki bu güçlü koordinas-yon ve istişareyle, içinden geçtiğimiz bu zorlu süreci de geride bırakacağız.” -Cemil Yıldız-