ODTÜ Şampiyonları

ODTÜ Şampiyonları

“Yeni Nesil Eğitim Programı” ile öğrencilerine çağdaş eğitimi sunan Özel Pusula Akademi Eğitim Kurumları, “17.Uluslararası ODTÜ Robot Günleri” kapsamında gerçekleştirilen Robot Yarışması’nda muhteşem bir başarıya imza attı.

Türkiye geneli ortaokul, lise ve üniversitelerin yanı sıra bireysel bazda katılımcıların da yarıştığı Uluslararası Robot Yarışması’nda, Pusula Akademi Eğitim Kurumları öğrencileri, “Çöp Toplayan Robot” kategorisinde tüm rakiplerini açık ara farkla geride bırakarak şampiyon oldu.
-EN PRESTİJLİ
Robot ve robotik alt sistemleri tasarım ve uygulamalarına teşvik etmek, çeşitli uzman disiplin alanlarında kazanılmış bilgi ve becerilerini takım çalışması ve ruhu içerisinde gerçekleştirmek amacıyla her yıl Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından uluslararası boyutta düzenlenen ve savunma sanayi devleri tarafından yakından takip edilip desteklenen Türkiye’nin en prestijli robotik organizasyonu Uluslararası ODTÜ Robot Günleri’nin bu yıl 17.si düzenlendi.
Yarışmaya geçtiğimiz yıl da katılıp 2.lik elde eden Antakya Pusula Akademi Eğitim Kurumları, gözünü zirveye diktiğinin sinyallerini geçen yılki başarısı ile vermişti. Bu yıl ise geçen yılki başarısını katlayıp bu uğurdaki yolculuğuna devam eden Pusula Akademi Eğitim Kurumları, ODTÜ’de, bu sene şampiyon oldu.
Pusula Akademi robotik takımını oluşturan öğrenciler şunlar:
Ata Ege Algan, Büşra Yarar, Düşgesu Urfalı, Emirhan Alakuş, Hasan Mansuroğlu, İbrahim Kahramanoğlu, Savaş Kuru, Sergen Kart ve Yusuf Temizkan.
-YÜKSELEN TREND-
Uluslararası katılıma açık olan yarışmaya 2000’nin üzerinde yarışmacı takım katılırken, yarışmaya binlerce ziyaretçinin yoğun ilgi göstermesi, organizasyon heyetini ziyadesi ile mutlu etti. Bu önemli organizasyonda elde ettikleri başarıdan ötürü öğrencileri kutlayan, Pusula Akademi Eğitim Kurumları Kurucusu Sevar ŞahutoğlU, robotik ve kodlama derslerine verdiği önemi şu sözlerle dile getirdi:
“Son yıllarda hızla gelişen teknoloji ile ev işlerine yardım eden robotlar, 3D yazıcılarla üretilen ampute vücut uzuvları, insansız hava araçları ve daha niceleri ile birlikte kodlama, artık her sektörde, hayatımızın her alanında. Bu da gösteriyor ki, dünyada yükselen bir trend olan kodlama ve buna bağlı yazılım, gelecek yıllar içerisinde en ciddi kariyer alanı haline gelecek.
Kurum olarak, öğrencilerimizin bu alanda kendilerini geliştirebilmeleri ve geleceğe hazırlıklı olabilmeleri adına gerekli altyapıyı hazırladık. Büyük emek ve yoğun ilgi gösteren, geçtiğimiz yılın tecrübesini taşıyan öğrencilerimizden oluşan güçlü bir ekip kurduk. Kurduğumuz bu topluluk, Türkiye’nin en önemli ve en prestijli robotik yarışmasında bizleri temsil ederek, aldığı derece ve yarışma esnasında gördüğü ilgi ile de bizleri çok gururlandırdı.
Çocuklarımızın bu başarısı bizleri gururlandırmakla kalmadı, aynı zamanda onlara olan güvenimizi perçinlemiş ve ülkemizin geleceği adına umutlarımızın daha da artmasına vesile olmuştur. İnanıyorum ki bu başarı, katılan öğrencilerimizin her birinin hayatında bir mihenk taşı özelliği taşıyacak ve yüksek başarılara giden kariyerlerinde çok önemli bir sıçrama basamağı olacaktır.
Ülkemizin önde gelen üniversitelerini geride bırakarak şampiyon olan çocuklarımıza, onları yetiştiren ve bu duruma getiren kıymetli ailelerine ve büyük bir özveri ile onları yarışmaya hazırlayan eğitimcile-rimize şükranlarımı sunuyorum.”  -Cemil Yıldız-