Ödüller veriliyor

Ödüller veriliyor

‘Çatlak’ ve ‘Koridor’ da aday

Hataylı iki Yönetmen, Fikret Reyhan ve Erkan Tahhuşoğlu, ‘Çatlak’ ve  ‘Koridor’ isimli filmleriyle, 32. Ankara Film Festivali Ulusal Uzun Film  Yarışması’nın bu akşam düzenlenecek ödül töreninin en güçlü iki adayı.

                Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla, Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı (DünyaKİV) tarafından 4-12 Kasım tarihleri arasında Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleşen 32. Ankara Film Festivali’nde bugün ödül günü.

                Festival’in ‘Ulusal Uzun Film’ kategorisinde yarışan Hataylı iki Yönetmen, Fikret Reyhan ve Erkan Tahhuşoğlu, ‘Çatlak’ ve ‘Koridor’ isimli filmleriyle bugün ödül alması beklenen isimler arasında.

ÖDÜLLER-

                50.000 TL değerindeki En İyi Film Ödülü ve ilk filmlere verilen 20.000 TL değerindeki Mahmut Tali Öngören En İyi İlk Film Ödülü’nün de yer aldığı 12 kategoride ödüllere akademisyen ve medya sanatçısı Andreas Treske, sanat yönetmeni Meral Efe Yurtseven, oyuncu Selen Uçer, yönetmen Seren Yüce ile yazar ve yönetmen Vecdi Sayar’dan oluşan ana jüri karar verecek. SİYAD En İyi Film Ödülü’ne karar verecek SİYAD jürisi ise önümüzdeki günlerde açıklanacak.

-FİLMLER-

                Ulusal Uzun Film Yarışması’nın ödül rekabetine katılacak yapımlar şöyle sıralanıyor:

Anadolu Leoparı / Emre Kayiş

Çatlak / Fikret Reyhan

Gölgeler İçinde / Erdem Tepegöz

İki Şafak Arasında / Selman Nacar

Koridor / Erkan Tahhuşoğlu

Lacivert Gece / Muhammet Çakıral

Okul Tıraşı / Ferit Karahan

Sabırsızlık Zamanı / Aydın Orak

Sardunya / Çağıl Bocut

Sen Ben Lenin / Tufan Taştan

-KORİDOR-

                Hayatla, geçmişle, anneyle, babayla girişilmiş, ama bitirilemeyen, hiçbir zaman da bitirilemeyecek hesaplaşmaların anlatıldığı ironik bir drama. Emel Göksu ve Ayşe Demirel’in oyunculuğunda yükselen filmin Yapımcı, Yönetmen ve Senarist koltuğunda oturan ismi ise Hataylı bir Yönetmen, Erkan Tahhuşoğlu.

-ÇATLAK-

                Oğullarından birinin aldığı borcu ödemek (ya da mümkünse ödememek) üzere bir araya gelen bir büyük ailenin hikâyesi bu. Riyakârlıktan kaynaklanan gerilim, daha filmin ilk sahnesinden seyirciyi avucunun içine alıyor ve başarılı senaryo ve oyunculuğun yardımıyla da filmi tamamen ele geçiriyor. Çatlak, büyük aile efsanesinin nasıl küçük hesaplara bağlı olduğunu gözler önüne sererken; Halit Refiğ’in Gurbet Kuşları, Lütfi Akad’ın Gelin-Düğün-Diyet filmlerinin izinden gidiyor. Filmin Senaryo, Kurgu ve Yönetmen koltuğunda oturan ismi ise yine Hatay’ın bu anlamda yetiştirdiği önemli isimlerden, Fikret Reyhan.

-Tamer Yazar-