Ödüllü ‘Koridor’ Filmi

Ödüllü ‘Koridor’ Filmi

İstanbul prömiyerini yaptı

Filme hayat veren iki karakter için konuşurken, “Bu iki kadın, uzun yıllardır benimle birlikte yaşıyorlar” diyen Hataylı Yönetmen Erkan Tahhuşoğlu, kendisi için esas sorunun, zıt karakterli iki kardeşin yalnızlığa birlikte savrulurken geçirdiği zamanı filme yansıtma tercihi olduğunu söyledi.

9. Boğaziçi Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kapsamında 25 Ekim günü Atlas 1948 Sineması’nda gösterimi gerçekleştirilen ve İstanbul prömiyerini yapan Koridor filminin ekibi, gösterim sonrası düzenlenen söyleşiye katıldı.
Söyleşiye katılan isimler arasında; Senarist ve Yönetmen Erkan Tahhuşoğlu, başrol oyuncularından Emel Göksu, Görüntü Yönetmeni İlker Berke ve Ortak Yapımcı İris Tahhuşoğlu yer aldı. Söyleşinin moderatörlüğünü, Sinema Eleştirmeni Rıza Oylum gerçekleştirdi. Birlikte yaşayan ve yaşı ilerlemiş iki kız kardeşi konu alan filmde, yalnızlık çeken kardeşlerin hikayesi tek mekan kullanımıyla izleyiciye aktarılıyor.
-BENİMLE BİRLİKTELER!-
Söyleşide ilk sözü alan Yönetmen Erkan Tahhuşoğlu, ekibi tanıttı ve izleyicilere ilgilerinden dolayı teşekkür etti. Tahhuşoğlu, filmin hikayesinin çıkış noktası hakkında sorulan sorunun cevabına, uzun zamandır projenin aklında olduğunu söyleyerek başladı. “Bu iki kadın, uzun yıllardır benimle birlikte yaşıyorlar” diyen Erkan Tahhuşoğlu, kendisi için esas sorunun, zıt karakterli iki kardeşin yalnızlığa birlikte savrulurken geçirdiği zamanı filme yansıtma tercihi olduğunu söyledi.
İzleyiciye ulaşmak için doğru yolun hangisi olduğunu uzun süre düşündüğünü de sözlerine ekleyen Tahhuşoğlu,
filmin, hikaye anlatan bir film olmadığını, yalnızlığı ve yaşlılığı anlamanın daha ön planda olduğunu belirtti.
-HAYRAN KALDIM-
Gösterim sonrası düzenlenen söyleşide, başrol oyuncularından Emel Göksu’ya, projeyle olan ilişkisi soruldu. Göksu, “Önce senaryoyu okudum ve genç bir yönetmenin bu hikayeyi anlatış şekline hayran kaldım. Kendisini de tanıyınca, çok duygusal olduğunu ve güzel bir ruhu olduğunu gördüm” dedi.
Görüntü Yönetmeni İlker Berke ise konuşmasında, yönetmen ile uyumlu çalışıp, minimalist çalıştıklarını ve ortaya güzel bir iş çıktığını söyledi. Işık kullanımı konusunda var olanı yakalamaya ve değerlendirmeye çalıştıklarını da söyleyen İlker Berke, zorlayıcı tek unsurun ‘mekanın dar oluşu’ olduğunu, ama o konuda da yaratıcı çözümler bulduklarını belirtti.
-Tamer Yazar-