Öğrenciler, Bu Stant, ‘Sizin’

Öğrenciler, Bu Stant, ‘Sizin’

Sınav dönemlerinin stresini sık sık yaşayan gençler için belki de en zor süreç, onca kitaba para yetiştirmektir. Bu süreci kolaylaştıran bir stant var artık ve buradaki kitaplar sizi bekliyor.

Hayat bu ya, maddi gücümüz yetmez. Bütçemiz denkleşmez. Hayallerimiz vardır ama, cepte o hayaller için yeterince para birikmez.  O yüzden bekleriz. O bekleyişe ekli hayallerimizi ise erteleriz. Belki de şartlara teslim oluruz.  Ancak ara ara da olsa, o teslimiyetin içinde bir diğeri için hayata umut katanlarla karşılaşır, unuttuğumuz gülümsememizi hatırlarız, yeniden gülümseriz… Bugüne dair haberimiz de o gülümsemeye dair. Hayalleri çoğu zaman şartları gereği ertelenen çocuklara ve gençlere dair.

-Bunlar sizin!-

Örneklerini büyük şehirlerde sıkça gördüğümüz bu son örnek, Antakya’nın trafiğe kapalı Hürriyet Caddesi üzerindeki Barutçu Kitabevi’nden, Kitabevi tarafından açılan ve ‘bu kitaplar sizin, alabilirsiniz’ diyen standından.   Daha önce de hayata geçirilen bu uygulama oldukça ilgi görüyor. Çünkü bu stant, sınav karmaşası içinde kendilerine yeni yaşamlar yaratmaya çalışan gençler için… Onları o yeni yaşamlara hazırlayacak sınav kitapları için… Üzerinde ne mi yazıyor bu standın? ‘İhtiyacı olan alabilir…’ Ama kitabevinin bir de ricası var! “İhtiyacınız kadar alın… Çünkü bu standa koyduğumuz kitaplar sınırlı sayıda. Bizim istediğimiz şey, olabildiğince çok kişi ulaşsın bu kitaplara. Ama, ‘bu çabaya benim de katkım olsun’ diyenlere de açığız. O yüzden, ellerinde, artık kullanılmayan ‘sınavlara hazırlık kitapları’ olan varsa eğer, getirsinler ve standa eklesinler.”   Tamer Yazar