Öğrenciler Sokağa mı?

Öğrenciler Sokağa mı?

Yurt ücretlerine %80 Zam yapıldı

TÖB-SEN; Yurt zammının geri alınmasını istedi

Kredi Yurtlar Kurumu, üniversite öğrencilerinin barındığı yurt ücretlerine %80 zam yaptı. Öğretmen sendikası TÖB-SEN, kararı eleştirdi ve zammın geri alınmasını istedi.

Genel Sekreter Hizam Hasırcı imzalı TÖB-SEN açıklamasında özetle şöyle denildi:

“Devlet yurtlarına yüzde 80 zam yapılması, hiçbir vicdana sığmadığı gibi, çocukların eğitim haklarının gaspı demektir. Bu, aynı zaman suçtur. Buradan iktidara sesleniyoruz… Zammı derhal geri çekin ve devlet yurtlarını ücretsiz hale getirin.

2022 Temmuz ayından itibaren asgari ücrete yüzde 29.75 ara zam yapan hükümetin, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yüzde 80’e varan oranlarda zam yapması kabul edilebilir mi? Bu, yurtlarda kalan öğrencilere yapılmış büyük bir haksızlık ve eğitimlerine büyük bir engeldir.

Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası (TÖB SEN) olarak buradan sesleniyoruz… Zammı geri çekin ve öğrencilerin eğitim haklarına engel olmayın. Barınma sorunun çözmek için yeterli yurtlar yapın. Yeterli yurt yapamıyorsanız, yıllardır ödenek ayırıp yardım ettiğiniz cemaat ve vakıf yurtlarını kamulaştırıp, halk çocuklarına açın. Kamu kaynakları, hakkı olan öğrenciler için kullanılmalı, yurt ücretlerine yapılan fahiş zamlar geri alınmalıdır.

KYK yurtlarına yüzde 80 zam yapılmasını kabul etmiyoruz. Burs ve kredi alan öğrencilerin aldığı miktarın neredeyse tamamı yurt ücretine gidecek, burs ve kredi almayanların ise işi daha zor olacaktır. Ailelerinden maddi destek almayan öğrenciler ya okullarını bırakacak ya da yetersiz beslenme ve sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalacaklardır. Kredi Yurtlar Kurumu Yurtlarına yapılan zam, geri çekilsin!” -Haber/Cemil Yıldız-