Öğretmen adayları kura öncesi kep fırlattı

Öğretmen adayları kura öncesi kep fırlattı

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Eğitim Fakültesi’nde Öğretmen Adayları, mezuniyet sevincini coşkuyla kutladı.

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Eğitim Fakültesi 2016-2017 Eğitim öğretim yılı mezuniyet töreni; Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Kılınç, Prof. Dr. Yusuf Önlen, Prof. Dr. Veysel Eren, akademisyenler ve ailelerin yoğun katılımıyla Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Öğretmen adaylarının bu heyecanlı gününde programın açılış konuşmasını yapan Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Servet Hali, şunları söyledi:
“Öğretmenlik mesleğini hakkıyla icra edebilmek için, kelimenin anlamının neleri barındırdığını bilmek gerekir. İyi öğretmen olmak için çocukları sevmek gerekir. Öğrenme ve öğretme tutkusunun olması gerekir. Çocuğun hayatındaki yerini anlaması gerekir. Öğretmen, öğrencinin yanında olmalı, öğrenciye bunu hissettirebilmelidir. Sevgili öğretmen adayları, bu kutsal mesleği yapacağınıza inanıyorum.”
Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya da öğretmenlik mesleğinin kutsal bir meslek olduğunu belirterek başladığı konuşmasında şöyle konuştu:
”Geleceğimiz olan çocukların yetişmesinde en önemli katkıyı sağlayanlar öğretmenlerdir. Öğretmen, matematikten ve fizikten çok, yurttaşlık bilincini ve vatan sevgisini öğrencilerine aşılamalıdır. Öğrencilerin vatan sevgisiyle yetişmesi bizim için elzemdir. Mustafa Kemal Üniversitesi’nde mezun olan öğretmen adaylarının bunu yapacağından hiç kuşkumuz yoktur. Bu memleketin kalkınması, bu memleketin dahi ileri gitmesi gerekir. Öğrencilerin bir hedefinin olması gerekir. Ülkenin de, şahsın da hedefi olması gerekir. Bir başka önemli konu da, Türkçe eğitiminin öğretilmesidir. Türkçe eğitimi konusunda eksik olduğunu düşünüyorum. Türkçenin herkese öğretilmesi, okunması ve aşılanması konusunda sizlere çok iş düşüyor.”
Rektör Kaya, konuşmasının son bölümünde, öğrencilerin bu seviyeye gelmesinde emeği geçen ailelere ve hocalarına teşekkür etti, hayatlarında başarı diledi. Yapılan konuşmaların ardından, dereceye giren öğrencilere başarı belgeleri ve plaketleri verildi. Mezunlar diploma aldı ve mezuniyetin anısına kep fırlattı. -Cemil Yıldız-

 

(Visited 1 times, 1 visits today)