Öğretmenlerin Aldıkları Her Kuruş Hak Edilmiş Paradır

Öğretmenlerin Aldıkları Her Kuruş Hak Edilmiş Paradır

TÖB SEN, Bakan Selçuk’un “Yük Öğretmen Maaşlarında” şeklinde söylemlerini sert dille eleştirdi…

Genel merkezi ilimizde olan TÖB SEN Genel Başkanı Deniz Ezer, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un “Yük Öğretmen Maaşların şeklindeki söylemlerini sert dille eleştirdi.
Bu söylemin nereden bakılırsa bakılsın bu ülkenin yüz akı, geleceğe ışık tutan öğretmenlere yönelik bir saldırı olduğunu söyleyen Ezer, “Üstelik bu saldırı Eğitimin tepesinde olan öğretmeni koruması gereken, öğretmenin koşullarını iyileştirmesi gereken bakandan gelmiştir. En düşük memur maaşına denk bir aylığı alan öğretmenin alın teri dökerek aldığı maaşı bir yük olarak gören anlayış öğretmeni temsil edemez. Öncelikle bunu belirtmek isteriz TÖB SEN öğretmenin alın terinin bir damlasını bile tartıştırmaz. Öğretmenin aldığı her kuruş hak edilmiş bir paradır. Emeğinin karşılığının da çok altındadır” dedi.
Bakan Selçuk hiçbir zaman öğretmenlerin yanında olmadı …
Bakan Selçuk’un özel okul sahibi olduğunu hatırlatan Ezer, konu ile ilgili açıklamasında şunlara yer verdi: “Sayın Bakan sermayeden gelmiş ve eğitimin piyasalaştırılmasını savunan bir yatırımcıdır. TÖB SEN olarak tavsiyemiz eğer bir yerde yükten bahsedecekseniz vakıf ve cemaatlere verilen kamu mallarının ve ödeneklerin araştırmasını yapınız. ‘Yük’ün nerde olduğunu göreceksiniz. Her açıklamadan sonra ‘yanlış anlaşıldım’ diyen bir bakanımızın Türkiye Özel Okullar derneği Başkanı Nurullah Dal’ın ‘işe gitmeden maaşlarını alıyorlar. Sanırım rahata da alıştılar’ sözlerine karşılık bir açıklaması olmamıştır.
25 Ekim 2018 tarihinde öğretmenlere 3600 ek gösterge talebi için 24 Kasım Öğretmenler Gününde bir müjdemiz olacak şeklinde bir açıklama yaptıktan sonra bunun bir hesap işi olduğunu söyleyip hükümetin 3600 ek göstergeyi vermemesine karşı direnmeyen, öğretmene verdiği sözün arkasında durmayanda kendisidir.
Her fırsatta öğretmenin yanında olduğunu söyleyen bakanımız pratikte öyle değildir, ona bakanlık yolunun açılmasının en önemli sebebi kitleye bir imaj yaratmaktır. Sayın bakana çağrımızdır eğer ben istesem de yaptırmıyorlar diyorsanız o makam mevkiyi terk edin o zaman bu duruşunuz saygı uyandıracaktır.
Okulların ödenek sıkıntısını çözün …
Öğretmenler bu ülkenin yüz akıdır. Öğretmen sorun çözücüdür. TÖB SEN olarak sayın Selçuk’a çağrımızdır eğitimde aşağıda başlıklar altında yazdığımız sorunların çözümü için çalışalım: Öğretmenin özlük haklarının iyileştirilmesi sorunu ve 3600 ek gösterge, ataması yapılmayan öğretmen sorunu, öğretmene güvencesiz iş dayatması ve sözleşmeli öğretmenlik sorunu, haksız hukuksuz yere ihraç edilmiş öğretmenlerin hakları sorunu ve işe iade edilmeleri, tarikatların, cemaatlerin protokollerle eğitimin içine girmeleri sorunu, gerici müfredat dayatması sorunu, kamu okullarında ödenek sıkıntısı sorunu, seçmeli ders adı altında planlı şekilde yürütülen din merkezli eğitim dayatması sorunu, özel okullarda çalışan öğretmene yönelik emek sömürüsü ve mobbing sorunu, özel okullaşma oranı arttık fakir halk çocuklarının gideceği okul sayısında bir artışın olmaması, taşımalı eğitimin devam etmesi sorunu, 4+4+4 eğitim sisteminin sonucu olarak her yönden başarısız bir eğitim sürecinin yaşanması, öğrencilerin okul ortamlarından kopartılması sorunu, laik bilimsel eğitim yerine gerici, mezhepçi eğitimin dayatılması sorunu.
TÖB SEN sorunların çözümü ve sorunları ortaya koyma görevini tarihsel bir görev olarak sayar.”
Mehmet ÖZGÜN