Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Şükran KOÇAK

ÖĞRETMENLİK, YAPMAK DEĞİL OLMAKTIR!

Bu dünya senin en iyi öğretmenin. Her şeyde bir ders var. Her deneyimde bir ders var. Öğrenin ve bilge olun. Her başarısızlık, başarıya giden bir basamaktır. Her zorluk veya hayal kırıklığı, inancınızın bir sınavıdır. Her tatsız olay veya günah, içsel gücünüzün bir testidir. Bu nedenle çaresizlik yok. İleriye doğru yürüyüş kahramanı!

Swami Sivananda

 

Petrov’un, “Beyaz Zambaklar Ülkesinde” kitabında Snelman, Cengiz Aytmatov’un “İlk Öğretmen” kitabında ise Duyşen adında öğretmenleri okumuştum, kahraman öğretmenleri…

Her biri tek başına, tüm sisteme karşı inanarak mücadele ettiler ve kazandılar. Biri Finlandiya’yı, diğeri Rusya’yı…

Bir de Mustafa Kemal var!

Mahalle Mektebi’yle başlayan eğitim ve öğretim süreci, tüm zorluklarına rağmen bir milletin Başöğretmenligine kadar ilerledi. Daima okudu, araştırdı, eleştirdi. Var olanla yetinmedin üstüne kendi de birşeyler kattı. Yüzünü daima bilime çevirdi.

BAŞÖĞRETMEN M. KEMAL ATATÜRK,

öğretmenlere bir söz bıraktı:

Öğretmenler! Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.

Öğretmenlik eski zamanlardan bu yana kutsal kabul edilen ve bu işi üstlenenlere karşı sonsuz saygı beslenen bir meslektir.

Bir insanın hayatında fark yaratmak; onu bilinçlendirmek, donatmak, güzellik duygusu katmak, ahlaki değerler kazandırmak, farkındalık oluşturmak, sosyal duyarlılığını artırmak; ondaki bir yeteneği ortaya çıkartıp geliştirmektir öğretmenlik.

Öğretmenin sadece kendine ait bir hayatı yoktur. Onun hayatı, öğrencilerinin hayatlarının toplamıdır.

İsmail Hakkı Tonguç’un dediği gibi,

“Anadolu köylerinde mezarı olan tek aydın, öğretmendir.”

 

Bu güne anlam katan, başta BAŞÖĞRETMEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, DEPREMDE YAŞAMINI YİTİREN VE TÜM GERÇEK ÖĞRETMENLERİN, ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SON HABERLER