Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Oğurol Cinayeti TBMM’de!

Başbakan’a soruldu… Samandağlı genç

Başbakan’a soruldu…

Samandağlı genç Güven Oğurol ‘hangi şüpheyle’ vuruldu?

İlimiz Samandağ ilçesinde, Salı günü, polislerin ‘dur’ ihtarına uymadığı gerekçesiyle açılan ateş sonucu hayatını kaybeden 24 yaşındaki Güven Oğurol ile ilgili devam eden süreç Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine geldi ve yaşananlar Başbakan Binali Yıldırım’a soruldu. Hatay Milletvekili Serkan Topal, Başbakan’a, “Samandağlı 24 yaşlarındaki genç hangi şüpheyle vuruldu” sorusunu sordu.
CHP Hatay Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Üyesi Serkan Topal’ın Başbakan Binali Yıldırm’a yanıtlaması istemiyle sunduğu önerge şöyle:
“Hatay’ın Samandağ İlçesi’nde
polisin ‘dur’ ihtarına uymadığı gerekçesiyle 24 yaşındaki Güven Oğurol, açılan ateş sonucu hayatını kaybetmiştir.
-‘Dur’ ihtarına uymadığı gerekçesiyle vurulduğu iddia edilen Güven Oğurol’a ateş açılması talimatını kim vermiştir?
– ‘Dur’ ihtarına uymadığı iddia edilen Güven Oğurol hangi şüpheyle vurulmuştur?
– Güven Oğurol’un hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan olayla ilgili bir soruşturma açılmış mıdır? Açılmış ise soruşturmanın akıbeti nedir?
– Olayla ilgili sorumluluğu olan kişi ya da kişiler hakkında yapılan işlemler var mıdır? Varsa bunları kamuoyu ile paylaşır mısınız?
– Polisin, sadece ‘dur’ ihtarına uymadığı gerekçesiyle birini vurması ya da öldürmesi gerekli midir?
– 2002- 2018 tarihleri arasında Türkiye genelinde sadece ‘dur’ ihtarına uymadığı gerekçesiyle kaç vatandaşımız polis tarafından açılan ateş sonucu hayatını kaybetmiştir?
-Bu olaylarla ilgili açılan soruşturmalar sonucu olaya karışan kaç güvenlik görevlisi hakkında ne tür işlemler yapılmıştır?”
CHP Milletvekili Serkan Topal, yaşanan üzücü olayla ilgili olarak da şu açıklamayı yaptı:
“Samandağ ilçemizde son derece üzücü bir olay yaşanmıştır. 24 yaşındaki Güven Oğurol, polis tarafından vurularak öldürülmüştür. İddialar, Güven Oğurol’un ‘dur’ ihtarına uymadığı için öldürüldüğü yönündedir. Meclis Dışişleri Komisyonu’nda görevli olduğum için şu anda İsviçre’de bulunuyorum. Olayı öğrendiğim ilk andan itibaren Sayın Vali, Sayın Başsavcı ve Emniyet yetkilileri ile görüşmeler yaptım. En kısa sürede olayın aydınlığa kavuşması için Bakan Bey ile de yüz yüze görüşeceğim. Samandağ İlçe Başkanımız Sayın Turgay Abacı, olayın yaşandığı ilk andan beri gelişmeleri takip etmektedir. Konuyla ilgili tahkikatın sağlıklı bir şekilde yürümesi için üzerimize düşen tüm çalışmaları yapmaktayız. Ne olursa olsun, bir vatandaşımızın öldürülmesi kabul edilemez. Olayın sorumlularının hukuk önünde hesap vermesi gerekmektedir. Yaşanan üzücü olayın takipçisi olacağız. Güven Oğurol kardeşimize Allah’tan rahmet, Ailesine sabır diliyorum. Başımız sağolsun.” -Haber/Cemil Yıldız-