Okulları açalım

Okulları açalım

Hatay Tabip Odası, çocukların en az bulaştırıcı kesim olduğunu, Öğretmenlerin büyük bölümünün de aşılandığına dikkat çekti.

Hatay Tabip Odası (HTO), okullardaki yüz yüze eğitimin, normal programa göre başlatılmasından yana. Bu konuda Hatay Tabip Odası Yönetimi adına bir açıklama yapan Başkan Sadık Nazik, çocukların en az bulaştırıcı kesim olduğunu, öğretmenlerin de büyük bir bölümünün aşılandığını, servis şoförlerinin de aşılanmasıyla sıkıntı kalmayacağını, bu nedenle okulların normal öğretime başlayabileceğini duyurdu.
HTO açıklamasında şöyle denildi:
“Türkiye, yaz aylarını, yine çocuklarımız konusunda bedeli çok yüksek bir rehavet içinde geçiriyor. Öğrencilerin okula dönebilmesi için hiçbir hazırlık ve çalışma yapılmıyor. Geçtiğimiz bir buçuk sene içinde çocuklarımıza yaşatılan bilişsel, fiziksel ve duygusal kayıpların telafisi için bütçe ayrılmıyor, müfredat oluşturulmuyor, planlama yapılmıyor. Söz konusu çocuklar iken, böylesi bir ihmalin bahanesi olamaz.
Pandemi, uzun ve sonu belli olmayan bir süre boyunca eğitimi aksatmanın, ailelerin yaşamını sekteye uğratmanın ve en önemlisi çocuklarımızın geleceği ile oynamanın bahanesi olamaz. Pandemi, eğitimin önüne zorluklar koyuyorsa, o zorluklar aşılabilir ve aşılmalıdır. Okulların kapalı kalmasını savunmak, çocuklarımızın sağlığına değer verdiğimizin değil, eğitimlerine değer vermediğimizin göstergesidir. Bu bir kaynak sorunu değildir. Bu bir imkân sorunu değildir. Bu bir tercihtir.
Son bir buçuk senede, çocuklara ve gençlere karşı ödemesi imkânsız bir borç altına girdik. Bu borcun daha da artmaması için okulların bir an önce açılması ve açık tutulması gerekmektedir. İlk ve orta öğrenimde uzaktan eğitim, en iyi şartlar altında dahi, örgün eğitimin yerini tutamaz. Talebimiz aynıdır ve aynı kalacaktır. Salgında okullar, son kapanan ve ilk açılan yerler olmalıdır.
Çocuklar, salgında en az bulaştırıcı kesimdir. Çocuklar kovid-19’dan en az etkilenen yaş grubudur. Öğretmenlerimizin büyük bir çoğunluğu aşılanmıştır. Öğrenci sevisi çalışanları da aşılanmalıdır. ‘Eylül’de okullar nasıl olsa açılacak’ diyerek hazırlık yapmamak, okulların açıldıktan kısa süre sonra tekrar kapanması ile sonuçlanacaktır. Okullar, yine ilk kapanan, son açılan kurumlar olacaktır.
Toplumun tüm kesimlerine sesleniyoruz. Salgın kadar, eğitim de bir halk sağlığı sorunudur. Bilimsel bulgular ışığında, acilen gerçekçi ve güvenli eylem planı oluşturulmalı ve uygulanmalıdır. Çocuklarımıza duyduğumuz sevgiyi ve saygıyı, onları korumak için elimizden geleni yapacağımızı göstermenin başka bir yolu yoktur. Eğitime olan ihmalkar tavrımız, çocuklarımızın bugününe ve yarınına ne kadar ilgisiz olduğumuzu göstermekten başka işe yaramıyor.
Okulları, güvenli olarak açalım. Okulları, geleceğimiz için açalım. Okulları, çocuklarımız için açalım.”
-Cemil Yıldız-