Okuyucu Köşesi…

Okuyucu Köşesi…

ÇAĞDAŞ BÜROKRASİ (Bürokrat)

 O Said Kalaycıoğlu(Mak.Mühendisi)

Uzun yıllardan beri iş insanı sıfatımla Topluma ve vatanıma hizmet etmekteyim. Çok yönlü bir iş insanı olarak Hukuk ve mühendislik eğitimimle birlikte 40 yıldır iş hayatından almış olduğum deneyimlerimle zaman zaman kamu kurumları, özel sektör ve STK larla istişare lerde bulunarak vatandaş ve esnaf kesiminde Bürokrasiden oluşan zorluk ve olumsuz olayları ilgili ve sorumlu kurum ve kuruluşlara ileterek topluma bir fayda sağlamak ayrıca görevim olmuştur.

En son Hatay valiliğinin bir konusu olan ”MESLEK EĞİTİMİ ” İle ilgili konuda temaslarda bulunmuş ve kısmen Hatay valisi nin yapmış olduğu bu konudaki çalışma ve gayretlerini irdeleyerek yazı yazmıştım.

Bu kez yine şehrimizin akaryakıt istasyonlarını doğrudan ilgilendiren ve vatandaşlarımızı olumsuz etkileyen bir uygulamayı ilgili birim ve kamu yetkililerine bildirerek vatandaşlarımızı ve bazı işyerlerini zor durumda bırakan bir uygulamaya acaba çözüm bulunabilir mi diye bildirimde bulunmaya kara verdim. Çalıştığım ve mesleğimle hizmet verdiğim 4 işyerini temsilen Vatandaşa zorluk getiren konu yu iletmek üzere HATAY İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜN e giderek İL EMNİYET MÜDÜRÜ İLE GÖRÜŞME YAPMAK İÇİN RANDEVU TALEBİNDE BULUNMAK İSTEDİM. Konu için başvurduğum görevli komiser beni dikkatlice dinleyerek talebimi çok nazik bir şekilde beni karşıladıktan sonra müdürlük özel kalemine ileterek benim özel kalem ile görüşmemi sağladı ve arzu ve isteğimi özel kaleme ilettim. Makam özel kalemi benimle ilgilenerek talep etmiş olduğum randevu isteğimi iletip bana aynı gün geri dönüş yapacaklarını bildirdiler. Ben de bu görüşmeden sonra geri dönüş yapılmasını bekledim. Ancak mesai saati dolmasına rağmen bana bir dönüş olmadı ve ben Türkiye’de henüz bir şey değişmemiş gençliğimde bıraktığımız yerdeyiz diye düşündüm. Ama çok yanıldığımı aynı gün içinde saat 20.00 de anladım. Tarafıma dönüş oldu ve makamdan aranarak hemen ertesi gün saat 14.00 için ilettiğim konuyu görüşmek üzere beklendiğim söylendi. Doğrusu hem şaşırmış hem duygulanmıştım. Zira saat mesai saati değildi ve hala görev de olan bir il emniyet müdürümüz vardı. Ertesi gün bu şaşkınlık ve duygusallıkla saat tam 14.00 de makamda oldum. Yine bir zaman titizliği ile önemli bir asayiş olayı olmasına rağmen makama alındım.

Makam da tanışma sırasında bir şaşkınlık ve duygusallık daha yaşadım ,zira konuşacağımız konu ile ilgili olarak görevli ve ilgili il emniyet müdür yardımcıları huzur da idiler ve il emniyet müdürümüz görüşeceğimiz konu için anında çözüm bulabilir miyiz düşüncesi ile konu ile ilgili birimleri hazır ederek toplantı ve istişare yapılmasını sağlamıştı. Evet bu düşünce ve davranış çağdaş yaşama uygun bir davranış ve tutumdu. il emniyet müdürümüz konu çözümü için en ideal bir şekilde bir vatandaş olarak bizi dinlemiş ve konu’ nun çözümü için inanılmaz yerinde bir uygulama yapmıştır.Nitekim konu toplantıda incelenmiş ve anında vatandaşın rahat edeceği bir şekilde uygulamaya konulmuş ve hızlı bir çözüm sağlanmıştır. Bulunan çözüm de inanılmaz hızlı bir şekilde uygulamaya konulmuş ve bir sonuç hemen elde edilmiştir. BİR BÜROKRATİK YAZIŞMA AYRICA GÜNDEMLİ BİR TOPLANTI VE DİĞER YÖNTEMLERE KOMİSYONLARA HAVALE GİBİ BÜROKRATİK İŞLEMLERE GEREK KALMADAN DOĞRUDAN NETİCE VE SONUÇ ELDE EDİLMİŞTİR.

Durum böyle olmakla birlikte konunun ne olduğundan çok daha önemli olan İL EMNİYET MÜDÜRÜMÜZ sayın  Ahmet Arıbaş’in davranış ve tutumudur. Zira çözüm odaklı düşünce ve zihniyete bu toplumun ihtiyacı vardır. Böyle uygulamalara hasret kaldığımız çok açıktır. Benim için bürokratik ve diğer engellerle karşılaşmadan sonuç almak bir vatandaşın en mutlu olabileceği bir durumdur. Darısı diğer kamu kurumlarına …