Okyanusları aşan macerada

Okyanusları aşan macerada

Bir de Antakyalı Var

2 Ocak 2023 tarihinde Güney Afrika’dan başlayan yelkenli yarışı 24 Ocak’ta Rio De Janeiro’da son bulurken, okyanusları aşan bu heyecan verici yolculuğun listesi içinde, İklim Gazetecisi Yasemin Mıstıkoğlu’nun kızı, bu spora İskenderun Yelken Kulübü’nde henüz 9 yaşında başlayan Ezgim Mıstıkoğlu da yer aldı.

The Royal Cape Yacht Club, Cape Town Güney Afrika ve Club Rio de Janeiro işbirliğinde düzenlenen Cape2Rio 2023 yelkenli yarışına katılan ve Atlantik Okyanusu’nu geçen Translated 9 ekibinde, bir Türk genci olan Ezgim Mıstıkoğlu da yer aldı.

Hollanda’da, Maastricht Üniversitesi Psikoloji ve Nörobilim Fakültesi’nde (Psikoloji Lisansı) eğitim gören Antakyalı Ezgim Mıstıkoğlu’nun da dahil olduğu yelkenli yarışı 24 Ocak’ta Rio De Janeiro’da son bulurken, 2 Ocak 2023 tarihinde Güney Afrika’dan başlayan maceranın detayları katılımcıları tarafından paylaşılmaya devam ediliyor.

Güney Atlantik Yarışı olarak da bilinen ve deniz tutkunları tarafından her sene merakla izlenen yarış, Cape Town’dan Güney Amerika’daki çeşitli destinasyonlara yönelik yapılıyor. Yelkenlilerin katılım gösterdiği bu yarış, güney yarımkürede, kıtadan kıtaya en uzun yat yarışı olarak kabul ediliyor. Yarışın toplam uzunluğu, Atlantik Okyanusu boyunca yaklaşık olarak 5.800 kilometre. (3.600 mil).

-22 GÜN DENİZDE-

Yarışı, yaşadıklarını, Çevre TV’de yayınlanan Ekoloji Politikaları programında Deniz Şafak’a anlatan Ezgim Mıstıkoğlu, “Cape2Rio, bir yelken yarışı. Güney Afrika’dan, Cape Town’dan başladık ve Rio’da da bitirdik. Bu yarış, 50 senedir süren bir yarış. Bu senekine ben de katılma şansı buldum. 20-22 gün boyunca, diğer teknelerle yarışarak Rio’ya ulaştık. Yarış, benim için çok güzel geçti. 22 gün boyunca hiç kara görmedik. Tamamen rüzgâr gücüyle ilerledik. Rüzgâr olmadığında ilerleyemiyorsunuz. Zaten bu anlarda yapabileceğiniz hiçbir şey de olmuyor. Sadece bekliyorsunuz” dedi.

-9 YAŞINDA BAŞLADIM-

Yelken sporu ile nasıl tanıştığına dair de konuşan Ezgim Mıstıkoğlu, “Bu spora, İskenderun Yelken Kulübü’nde henüz 9 yaşında başladım” dedi ve ekibe katılım sürecine dair şunları aktardı:

“Translated 9 ekibi, tamamen tesadüf eseri karşıma çıktı. Instagram üzerinden, ‘ekip arıyoruz’ diye… Ben de başvurdum. CV’mi falan gönderdim, ama açıkçası bir şeyin çıkabileceğini de düşünmedim. Süreç içinde, şu ana kadar yelkenliyle kaç deniz mili yaptığımı sordular. CV’mi yeterli buldukları için, İtalya’da yapılan denemeleri atladım. O nedenle de ikinci adım seçmelerine katılmamı istediler. Bu seçmeler kapsamında, İtalya-Cagliari’den başladık İspanya-Mayorka’ya yelkenli ile gittik. Zaten 2 gün süren bu yolculuk aşamasında kimin bu işe ne kadar uygun olduğu anlaşıldı ve ben de bu sürecin ardından asıl ekibe seçildim. Yarış daveti de bu aşamada bana iletildi. Ben de ‘tabi ki geliyorum’ dedim ve teklifi kabul ettim.”

-10 KİŞİYDİK-

22 gün süren yarış boyunca, 65 feet (19.8 metre) uzunluğundaki bir teknede, kendisi dışında 7 İtalyan, bir Fransız ve 1 de Amerikalı, toplam 10 kişi olduklarını söyleyen Ezgim Mıstıkoğlu, bu anlamda şu ana kadar yaşadığı en rahat yelken yarışlarından biri olduğunun altını çizdi.

Yarışın sürdüğü zaman diliminde, yemek konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadıklarını da anlatan Ezgim Mıstıkoğlu, “İtalyan bir takımla yarıştım. Bu açıdan inanılmaz şanslı olduğumu düşünüyorum. İtalyan yemekleri yedik. Makarna, rizotto gibi. Ben, mutfağa hiç girmedim, ama girseydim de sanırım Antakya yemekleri yapardım diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

-HEDEFİM-

16 teknenin yarıştığı Cape2Rio2023’ü 4. olarak bitirdiklerini söyleyen Ezgim Mıstıkoğlu, puanlama sisteminde ise 5. sırada yer aldıklarını ifade ederken, bundan sonrası için şöyle konuştu:

“Bu tekne, Eylül’de, The Ocean Globe Race olarak bilinen bir dünya yarışına katılacak. Benim şu an ki hedefim, bu yarış için takıma girebilmek. Dünya yarışında olacak asıl ekipte olmak istiyorum. Cape2Rio’da elimden gelene yaptım. Ama seçilir miyim, bu daha belli değil. Ama seçilirsem de 1 sene boyunca bunu yapacağım.”

Tamer Yazar