Olası Afette Felakete Davetiye

Olası Afette Felakete Davetiye

Türkiye’nin önde gelen bir zincir marketin ilimizdeki şubelerine “Acil Toplanma Merkezi” tabelası asması eleştiri konusu oldu

      Diri fay hattı üzerinde yer alan ve deprem tehdidi altında yaşayan ilimizde “Acil Toplanma Merkezi” alanları konusunda karmaşa yaratacak bir gelişme yaşanıyor. Türkiye’nin önde gelen bir zincir marketin ilimizdeki şubelerine “Acil Toplanma Merkezi” kurumsal tabelaları asması eleştiri konusu oldu.

      AFAD tarifinde, acil toplanma alanlarının, afet ve acil durumlar sonrasında, geçici barınma merkezleri hazır olana kadar geçecek süre içerisinde yaşanacak paniği önlemek ve sağlıklı bilgi alışverişini sağlamak amacıyla, halkın tehlikeli bölgeden uzaklaşarak toplanabileceği güvenli alanlar olduğu belirtilirken, bu alanların mümkün olduğunca engebesiz ve düz araziler olması gerektiği vurgusu da yapıldı. Resmi tarife uymayan apartman giriş katlarını kullanan zincir marketin, olası afette karmaşa yaratacak tabelalar asması, felakete de davetiye niteliği taşımakta.

      Antakya ve Defne Belediyelerinin açıkladıkları toplanma alanları listesinde bu zincir marketin ismi yer almazken, olası bir afette vatandaşı yanıltabilecek nitelikteki bu tabelaların hangi maksatla asıldığı da merak konusu oldu.

      Çok sayıda duyarlı vatandaş, yetkililerin, olası afette istenmeyen durumlara sebebiyet verebilecek bu yanıltıcı tabela olayına karşı duyarlı olmasını istedi.

    -Haber/  Mehmet ÖZGÜN-