Öldürüldükleri yerde, gerçekler…

Öldürüldükleri yerde, gerçekler…

Duvarlar Ardına Saklandı!

Ocak ayında öldürülen isimlere dikkati çeken, Hataylı Akademisyen / Hukukçu Neval Oğan Balkız, yitip giden isimlerin ortak özelliği için de “Halktan, emekçiden, barıştan ve gerçeklerden yanaydılar!” ifadesini kullandı.

8 Ocak, 19 Ocak ve 24 Ocak günlerine işaret eden ve geçmiş tarihte yaşanan cinayetlere dikkati çeken Hataylı Akademisyen / Hukukçu Neval Oğan Balkız, Ocak Ayı, kara ve bitimsiz bir zaman!” ifadesini kullandı. Cinayetlere dair gerçeklerin neden ortaya çıkarılamadığına dair tespitlerini de paylaşan Balkız, “Ocak ayı, bu toprakların sürekli acıtılan hafızasına, sonsuza dikilmiş gözleriyle bizlere bakan, hep aynı yaşta kalmış aydınlık yüzlerin acıyla kazıldığı ay’lardan biri!” derken, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Metin Göktepe (8 Ocak 96), Hrant Dink ( 19 Ocak 2007), Uğur Mumcu (24 Ocak 93), Ali Gaffar Okkan ( 24 Ocak 2001) ve Muammer Aksoy ( 31 Ocak 90) öldürüldü! Öldürüldükleri yerde, gerçekler,  duvarlar ardına saklandı!  

Anadolulu aydınlardı! Bu toprakları çok sevdiler! Hepsi birer yurtseverdiler! Tam bağımsız, laik bir Türkiye’ye sevdalıydılar! Halktan, emekçiden, barıştan ve gerçeklerden yanaydılar!”

-TEK BİR TUĞLA!-

Gerçeği saklayan duvarlardan tuğla çekmenin cesaretinde duramayanları da eleştiren Balkız, sözlerini şöyle noktaladı:

“Bugüne kadar, gerçekleri ortaya çıkarmakla, hukukun gerçekleştirmeyi amaç edindiği temel değer olarak adaletin yerine gelmesini sağlamakla yükümlü olanlar, ‘duvar yıkılır’ diyerek, o duvardan tek bir tuğla çekmedi! Hafıza kanıyor! Adalet, bir istem, bir çığlık, toplumsal/hukuksal bir değer ve gelecekte bir arada yaşama ilkesi olarak, gerçekleşmeyi bekliyor!”

Tamer Yazar