Önce Haluk Levent

Önce Haluk Levent

Ardından ‘Hatay Ahbap’

Haberimiz 5 Mart’ta yayınlandı ve çok kısa bir süre içerisinde de ses buldu. Henüz 19 aylık Elçin Bebek için hayati önemdeki ‘iç kulak ameliyatının’ bir an önce yapılabilmesi için harekete geçenler ise, Sanatçı Haluk Levent önderliğinde ilerleyen Ahbap Platformu oldu.

Amacını, “İhtiyaç sahibi kişilere ayni ve nakdi olmak üzere her türlü yardımda bulunmak, toplumda yardımlaşma bilincinin güçlenmesini sağlamak, iyi insan ve iyi toplum inşasına hizmet etmek, yeni işbirliği modelleri ve projelerle çağdaş ve sürdürülebilir yardımlaşma ve dayanışma ağları oluşturmak, yerel kültürün korunarak günümüz teknolojik olanaklarıyla gelişmesine ve geleceğe taşınmasına katkı sağlamak” olarak belirleyen Ahbap Derneği ve Platformu, beyin sapı implantı ile belli seviyede duyabilme şansına sahip, doğuştan işitme engelli 18 aylık kızı Elçin için umut oldu.
-TEDAVİ!-
Sürece dahil olan ve Antakya Gazetesi’nde yayınlanan haberin ardından twitter üzerinden verdikleri mesajla “Ahbap olarak konuya müdahale ettik, gereken ne ise yapılacak” diyen Ahbap Hatay İl Temsilcisi Özge Şabo, Elçin bebek ve ailesiyle bir araya geldi, ardından yapılan görüşmelerin ardından, tedavinin ilk umudu ve ilk adımı olarak İstanbul’a doğru beraberce yola çıkıldı. Burada doktor kontrolünden geçeceği ve olası bir ameliyat için ön tetkiklerinin yapılacağı ifade edilen Elçin bebek için beliren umut, Sağlık Bakanlığı’nın bu tür ameliyatları ‘destek listesi’ dışına çıkartmasıyla beraber yaşanan zorlu sürecin arkasından gelmesi adına önemli.
-NE DENMİŞTİ?-
Yaşanan sürecin belki de en mutlu yüzlerinden biri, Elçin bebeğin annesi Öznur Delipalta. Kızı ile beraber, Ahbap Platformu’nun da eşliğinde İstanbul’a giden Anne Delipalta, bu umudunu bizlerle ilk paylaştığında, ‘Anne Yüreği’ demiş ve sorularımıza şu cevapları vermişti:

Anne kalbi, mantığında bir şeyleri kabul ediyor, ama kalp denen şey yaşananları kabul etmiyor galiba. Öyle mi?

Kabul etmiyor, anne kalbi böyle bir şeyi kabul etmek istemiyor. Çünkü düşündüğüm zaman, tamam, şu an için hala bir bebek. Yaşı gereği konuşamıyor, tamam… Ama daha sonrasını düşünemiyorum, düşünmek bile istemiyorum. 3 yaşına geldiğinde… 5 yaşına geldiğinde… Hatta daha ötesinde… Ben, kızımın sesini duymadan nasıl yapacağım, bilmiyorum.

En büyük endişeniz, Elçin’in yaşamı kaçırmaması adına mı?

Yaşıtları gibi olsun istiyorum. Ama en önemlisi de ne biliyor musunuz? Bana ‘Anne’ desin… Ben de ona bakıp, onu ne kadar sevdiğimi anlatabileyim. Bunu çok istiyorum. Bana baktığında, beni duyabilmesini istiyorum.

-NASIL KURULDU?
Adını, ülke genelindeki yardım çalışmaları ile duyuran Sanatçı Haluk Levent, yardım konserleriyle de ‘yardım’ başlığına ‘sanatçı’ sorumluluğunu etiketlemeye devam ediyor. Elçin bebek ile yardım umudunu Hatay’a da ulaştıran Haluk Levent, bugün adından fazlasıyla bahsettiren Ahbap Platformu’nun kuruluş hikâyesine dair 2017 senesinde şunları söylemişti:
“Yaptığım bir espriden sonra, bir kızımız, ‘parti kur, oy verelim abi’ dedi. Referandumda birkaç sandıkta adım çıkınca parti kurmaya karar verdim. Adını da AHBAP koyduk. Ama kurarken ciddiye almayın dedim. ‘Öğrenci kardeşimiz yurttaki yemeğini beğenmiyorsa, ona el atacağız’, ‘sevgilisinden ayrıldıysa, Boğaz turu attıracağız’ gibi enteresan şeyler yapacağımızı söyledik. Komünist sistemlerde de, dinlerde de en temelde sağlık vardır. Bu, politikacıların önemsediği bir durumdur. Ülkemiz bu konuda o kadar eksik ki… Hastaların, sigortasızların durumu ortada… O kadar çok gariban, el uzatılmayı bekleyen insan var ki… Dedim ki, madem biz bir parti teşkilatı kurduk, burada siyasi ve politik bir şey yapmayalım. Türkiye’nin her yerinde örgütlenelim ve Türkiye’nin her şehrinde ne yapılması gerekiyorsa, koşturalım. Bir buçuk ayda 46 bin üyeye ulaştık.
Bu süreçte İnsanların evlerini onardık. Eşyalar aldık. Bir tanesi hastanede rehin kaldı, onu kurtardık. Kan bağışı kampanyaları düzenledik. AHBAP olarak yaptığımız en önemli şey, ilik nakli için başlattığımız dönor kampanyasıydı. Öyle ki her şehirde insanlar kemik iliği dönoru olmak için sıraya girdi. Bursa’da dönor bekleyen hasta kızımız Ela için çok önemli bir veri bankası yarattık. Diyarbakır’da iki gün önce yedi çocuk öksüz kaldı. Onlara yardım ettik. Sponsorlar bulduk. En sonunda da dernekleştik.”
Elçin bebek ve niceleri için sayısız kalbi yan yana getiren Haluk Levent’e ve Ahbap Platformu’nun gönüllü sayısız üyesine bizler de bir kez daha teşekkür edelim. -Tamer Yazar-

(Visited 7 times, 1 visits today)