Önce heykelden eksilttik

Önce heykelden eksilttik

Sonra meydandan vazgeçtik

Balık pazarının olduğu noktaya Antakya Belediyesi tarafından dikilmiş bir tabelanın hikayesi, isim tabelasının bulunduğu meydana bir zamanlar eklenmiş bir heykelden eksiltilenleri hatırlatıyor.

Dönemin Belediyesi tarafından, Antakya’nın çok dinli ve çok kültürlü yapısına uygun tasarlanarak dikilmiş heykelin ‘dün-bugün hikayesinde duranlar, heykelin bulunduğu alana ‘Medeniyetler Alanı’ isminin verildiğini de iyi hatırlar. Ancak ne heykel ‘dün’ gibi ne de meydana ismini veren tabela! Heykel, orijinalinden sökülenlerle devam ederken, ‘Medeniyetler Meydanı’ tabelası ise bulunduğu yerden kaldırıldı.
Konuya ilişkin konuşan bir vatandaşın tespitleri dikkat çekici:
“Tabela, uzun zamandır bakımsızlıktan zaten kırık dökük haldeydi. Yaparlar ya da yenilerler diye düşünmüştük, ama tamamen kaldırdılar. Heykelin ilk zamanları için uygun bir isimdi aslında. Ama ne zaman o 3 dinin simgesini heykelden kaldırdılar ve yerine bir zeytin dalı koydular, o tabelanın da anlamı pek kalmadı anlayacağınız. Belki kaldırmalarının nedeni de budur. Kim bilir!”
-YERİNE AĞAÇ-
‘Medeniyetler Meydanı’ isim tabelasının bugünkü yerine yerel idare tarafından bir ağaç dikilmiş durumda. Bu tercih, tabelanın tamamen kaldırıldığına mı işaret etmeli? Peki, verilen isimden vazgeçmek bu kadar kolay mı? -Tamer Yazar-

 

(Visited 5 times, 1 visits today)