Onların Sevdası Bizim Sevdamızdır

Onların Sevdası Bizim Sevdamızdır

Eğitim İş’ten; Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişlerinin 48 Yıldönümü açıklaması…

Başkanlığını H.Suat Sadış’ın yaptığı Eğitim İş Hatay Şubesi; Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişlerinin 48. Yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Onların sevdası, bizim sevdamızdır. Yaşasın tam bağımsız Türkiye!” mesajını verdi.
Eğitim İş’in konu ile ilgili açıklamasında şunlara yer verildi:
“68’in devrimci gençlik liderleri; Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın 6 Mayıs 1972’de idam edilişlerinin üzerinden 48 yıl geçti. Marshall ve Truman yardımları, NATO ve ABD’nin askeri üsleriyle, gerek ekonomik gerekse askeri alanda emperyalizmin kıskacına alınan Türkiye’de, dünyadaki antiemperyalist dalgaya paralel olarak yükselen devrimci-bağımsızlıkçı hareketi yok etmek için tertiplenen 12 Mart faşizminin askeri mahkemelerinde yargıladığı Üç Fidan, 6 Mayıs sabahı idam edildiler.
Geçmişimizdeki bu kara günü vicdanımız sızlayarak hatırlarken, Deniz’ler, halkın yüreğinde adeta parlayan birer yıldıza dönüşmüşlerdir. İdama bile hiç korkmadan, başı dik, onurlu ve yiğitçe giderken, son sözleri ‘bağımsızlık ve kardeşlik’ olan bu üç cesur devrimciyi saygıyla anıyoruz. Emperyalist odaklarca önceden verilmiş bir kararı uygulayarak o cinayeti işleyenler, tarihin karanlığına gömülürken, Deniz Gezmiş ve arkadaşları, unutulmak bir yana, onurlu bir kuşağın gurur duyulan isimleri haline geldiler.
Son nefeslerinde dahi ‘Kahrolsun Amerikan Emperyalizmi’ diyen, ‘Tam Bağımsız Türkiye’ sloganını belleklere kazıyan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, bugün, ülkenin dört bir yanında filizlenen umuttur, iradedir, cesarettir, haykırıştır. Bugün onların bize bıraktığı miras, Türkiye’nin dört bir yanında yüz binlerin türküsü, sloganıdır. Üç fidanımız ve savundukları düşünceler, sınıfsız, sömürüsüz ve eşit bir toplum için tam bağımsız bir Türkiye sevdası yaşıyor, yaşamaya da devam edecek.
Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in anıları önünde saygıyla eğiliyoruz. Onların sevdası, bizim sevdamızdır.”
Mehmet ÖZGÜN