O’nu özlemle andık

O’nu özlemle andık

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete göçüşünün 81. Yıldönümünde düzenlenen törenlerle saygı ile anıldı. Dün sabah saat 09.00’da Atatürk Anıtı önünde düzenlenen anma töreni, çelenklerin Anıt’a sunulması ile başladı. Saatler 09.05’i gösterdiğinde, sirenler eşliğinde; Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm Şehitlerimizin manevi huzurunda iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı ile göndere çekilen bayraklar yarıya indirildi. Ardından Vali Rahmi Doğan, Anıt Şeref Defteri’ni imzaladı.
Törenlerin bundan sonraki kısmı, Antakya Kültür Merkezi’nde devam etti. Buradaki program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Selim Nevzat Şahin Anadolu Lisesi Okul Müdürü Murat Yurtseveri’in yaptığı günün anlam ve önemine dair konuşmanın ardından, Piyade Binbaşı Mehmet Yahya Beğen’in ‘Atatürk’ün Askeri Kişiliği’ ile ilgili konuşmasını, Selim Nevzat Şahin Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı ‘Orada Mustafa Kemal Var’ şiiri ve ‘Atatürk ‘ orotoryası izledi. Anma programı, zeybek gösterisi ile sona erdi.
10 Kasım Atatürk’ü Anma günü münasebetiyle düzenlenen anma törenine, Hatay Valisi Rahmi Doğan yanı sıra Garnizon Komutan Vekili P. Komd. Alb. Uğur Anabal, HBB Başkan Vekili Murat Hayzaran, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Hatay MKÜ Rektörü Prof.Dr. Hasan Kaya,Dışişleri Bakanlığı Hatay Temsilcisi Büyükelçi Serdar Cengiz, Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, Vali Yardımcıları Aydın Tetikoğlu,Tolga Polat, Yusuf İzci, Cilvegözü Mülki İdare Amiri Salih Altun, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, Defne Kaymakamı Nevzat Şengök, İl Jandarma Komutanı Alb. Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, askeri erkan, kurum il müdürleri, gaziler, STK temsilcileri, öğretmen ve öğrencilerle çok sayıda vatandaş katıldı. -Cemil Yıldız-