Orman yangınlarına karşı erkenden önlem:

Orman yangınlarına karşı erkenden önlem:

Hatay’da 30 mahalleye traktör monteli su tankı

Geçtiğimiz yıl yaşanan orman yangınları ile ülke gündemine oturan ilimiz Hatay’da, şimdiden önlemler alınıyor. Vali Rahmi Doğan, Hatay’da yangına hassas 30 mahalleye, traktöre monteli su tankı dağıtımı gerçekleştirildiğini duyurdu. Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü ve Hatay Valiliği tarafından, Hatay ilinde yangına hassas 30 mahalleye traktöre monteli su tankı dağıtımı, Serinyol Fidanlık Müdürlüğü’nde gerçekleşti. Törende konuşan Orman Bölge Müdürü Mustafa Koç, şunları söyledi:
“Hatay ilimiz, Akdeniz Bölgesi’nde bulunmakta ve yangına hassas bir bölge, biliyorsunuz. Geçen sene, Hatay ilimizde 3 büyük yangın meydana geldi. Bu yangınları, yoğun bir çalışma ile söndürdük. Orman yangınlarında ilk müdahale çok önemli. Sizlere dağıtımını yaptığımız traktöre monteli su tankları, mahallerinizde meydana gelen orman yangınlarında ilk müdahaleyi yapabilmenize olanak sağlayacak ve yangınları büyümeden söndürmemize yardımcı olacak. Tüm halkımıza hayırlı olsun. Yangınsız bir sezon diliyorum.”
Köy muhtarlarına hitap eden Vali Yardımcısı Yusuf İzci ise şu bilgiyi verdi:
”Sayın Orman Bölge Müdürümüz Mustafa Koç Bey’in de belirttiği gibi, Hatay ilimiz, yangına hassas bir il. Bu yüzden yangına erken müdahale edebilmek için, Hatay Valiliğimizin büyük katkılarıyla yapmış olduğu proje kapsamında, özel yapım 30 adet su tankını sizlere vereceğiz, Bu tanklarımız, 3 ton su taşma kapasitesine sahip olup, bir arasözdeki özellikler bulunmaktadır ve yangına müdahalede etkili kullanacağımız bir tankerdir. Yangınsız bir yıl geçirmeyi diliyorum.”
Konuşmaların ardından, su tankerleri kullanımı hakkında bilgilendirme yapıldı, ardından muhtarlara teslim edildi. -Mehmet Durmaz-