Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Orman yangınlarına Vekil Kara yorumu

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, son günlerde artış gösteren orman yangınlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kara, orman yangınları ve iklim değişikliği arasındaki bağlantının uzun zamandır tartışıldığına dikkat çekerek, dünyada iklim krizinin giderek derinleştiğini ve bu durumun orman yangınlarına yansıdığını belirtti.
Kara’nın açıklamasına göre, dünya genelinde sıcaklık rekorlarının sürekli olarak kırıldığı ve orman yangınlarının yaygınlaştığı bir dönemden geçiyoruz. Kara, Türkiye’nin de bu sürecin etkilerini önemli ölçüde hissettiğini vurgulayarak özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerindeki ormanların ciddi zarar gördüğünü ifade etti.
Geçtiğimiz yıllarda yaşanan orman yangınlarının artışına da değinen Kara, Çanakkale’den Diyarbakır’a kadar çeşitli illerde meydana gelen yangınların 2021’deki büyük yangın dalgasını hatırlattığını dile getirdi. Kara, bu yangınlarda yitirilen vatandaşların sayısına ve zarar gören ormanlık alan miktarına dikkat çekti.
Kara, Tarım ve Orman Bakanlığı’na sundukları önergeyle, iklim değişikliği ile artacak orman yangınlarına karşı etkili müdahale planları yapılması gerektiğini ve yangınlara müdahale için gerekli araçların durumu ile ağaçlandırma çalışmalarının takibinin yapılmasını talep ettiklerini belirtti.
Son olarak Kara, ormanların ülkenin en önemli ulusal varlıklarından biri olduğunu vurgulayarak, doğal varlıklarımızı korumanın bir yurttaşlık görevi olduğunu sözlerine ekledi. – Mehmet Durmaz-