Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ortaklaştığımız Konular…

Ekonomik kriz, kadına şiddet

Ekonomik kriz, kadına şiddet ve deprem!

Aralarında Hatay’ın da olduğu 29 İl’de, 18 yaş üstü nüfusu temsil eden 4 bin 6 kişiyle Kasım-Aralık aylarında yapılan yüz yüze görüşmelere dayanan son araştırma, devletin sorumlu olduğu hizmetlerden ve kadın sorunlarına kadar, ülkede tartışılan konulara, farklı parti aidiyetleriyle yaklaşıldığını ortaya koydu.

Hayat pahalılığı… Yetmeyen maaşlar… Düşen alım gücü… Siyasetin hep tartışan yüzü… 2020 içine sığan onca sıkıntı, kriz, acı, gözyaşı… Hem toplumsal, hem bireysel yaşananlar… Beklentiler, dilekler, hayaller ve sıkça ertelenenler… 2021 için umut bekleyenlerin kalabalığında, geride nasıl bir ‘biz’ bıraktığımıza dair en net araştırmalardan biri, İstanbul Bilgi Üniversitesi Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi imzalı.
İstanbul Bilgi Üniversitesi Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yürütülen, “Türkiye’de Kutuplaşmanın Boyutları Araştırması”na göre Türkiye’de görüş ayrılıkları artarken, diğer parti taraftarları, “ahlaki olarak aşağıda” görülerek ötekileştiriliyor.
29 ilde 18 yaş üstü nüfusunu temsil eden 4 bin 6 kişiyle Kasım-Aralık aylarında yapılan yüz yüze görüşmelere dayanan araştırma, devletin sorumlu olduğu hizmetlerden ve kadın sorunlarına kadar ülkede tartışılan konulara farklı parti aidiyetleriyle yaklaşıldığını ortaya koydu.
Araştırmanın sonuçları; Projenin Bilimsel Koordinatörü Prof. Dr. Emre Erdoğan, İstanbul Bilgi Üniversitesi Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Pınar Uyan Semerci ve Marshall Fonu Ankara Ofisi Direktörü Özgür Ünlühisarcıklı tarafından yapılan çevrimiçi basın toplantısı ile kamuoyuyla paylaşıldı.
-AYNI MIYIZ?-
Araştırmaya katılanların yüzde 34’ü AKP, yüzde 22’si CHP, yüzde 11’i MHP, yüzde 9’u HDP, yüzde 9’u ise İYİ Parti taraftarlarına kendini yakın buluyor. Araştırmaya katılanların yüzde 52’si, Türkiye’de insanlar arasında görüş ve davranış farklılıklarının artığını düşünüyor. CHP’liler yüzde 70, HDP’liler yüzde 67, İYİ Partililer ise yüzde 65 gibi yüksek oranlarda, günümüzde görüş ve davranış farklılıklarının arttığını düşünürken, AKP’liler yüzde 60 ve MHP’liler yüzde 61 gibi yüksek bir oranda, Türkiye’de, geçmişte de benzer görüş ayrılıkları olduğunu söylüyor.
Çalışmaya göre, AKP ve MHP taraftarları, toplumda daha üstün bir konumda olduğu kanısına sahipken, HDP taraftarları ise dışlanma duygusunu daha fazla hissediyor.
-ÜSTÜNÜM!-
AKP taraftarlarının yüzde 68’i, MHP’lilerin ise yüzde 63’ü, hükümetin, kendi gruplarındaki insanlara diğer insanlar kadar saygı gösterdiği görüşüne katılırken, HDP için bu oran yüzde 15’te kalıyor. AKP taraftarlarının yüzde 58’i son beş yılda kendi gruplarından insanların toplumda daha fazla saygı gördüklerini, yüzde 53’ü diğer insanların kendi grubundaki insanlara özendiğini, yüzde 50’si son beş yılda kendi gruplarından insanların maddi durumlarının iyileştiğini ve yüzde 49’u iş bulma olanaklarının arttığını düşünüyor.
HDP taraftarlarının yüzde 55’i iş başvurularında, yüzde 54’ü karakollarda, yüzde 50’si devlet dairelerinde, yüzde 40’ı üniversitelerde, yüzde 38’i hastanelerde ya da lüks mağazalarda ve yüzde 32’si sokakta kötü davranışla karşılaştıklarını söylüyor.
CHP taraftarlarının, görece daha fazla kötü davranışla karşılaştıklarını söyledikleri yerler; yüzde 22 ile iş başvuruları, yüzde 18 karakollar ve yüzde 17 devlet daireleri. İYİ Parti taraftarlarının yüzde 13’ü iş başvurularında, diğer gruplara kıyasla kötü davranış gördüklerini düşünüyor. AKP ve MHP taraftarları arasında, sayılan yerlerde diğer gruplara kıyasla kötü davranıldığını düşünenlerin oranı yok sayılacak kadar az.
-EN UZAK!-
Araştırmaya katılanlar, kendilerine en uzak hissettikleri siyasi parti taraftarlarının hangisi olduğu sorusuna yüzde 40 oranı ile en fazla HDP taraftarları yanıtını verdi. MHP’lilerin yüzde 74’ü, AKP’lilerin yüzde 54’ü ve İYİ Partililerin yüzde 50’si, HDP taraftarlarını, kendilerine en uzak parti taraftarı olarak görüyor. CHP’liler, AKP taraftarlarını yüzde 60, HDP’liler ise MHP taraftarlarını yüzde 46 oranla kendilerine en uzak parti taraftarı olarak tanımlıyor.
Araştırmaya katılanlar, kendi parti taraftarlarına, yüzde 87 ila 80 arasında değişen oranlarla; ülkesinin yararına çalışan, onurlu, açık fikirli, zeki, cömert gibi sıfatları uygun görürken, diğer parti taraftarına ise yüzde 86 ile 77 arasında değişen oranlarla; ikiyüzlü, bencil, kibirli, zalim, ülkeye tehdit oluşturan, bağnaz gibi sıfatları yakıştırıyor.
Araştırmaya katılanların yüzde 75’i, çocuklarının, en uzak hissettikleri partinin taraftarlarından biriyle evlenmesini istemiyor. Kendilerine en uzak hissettikleri partinin taraftarlarıyla, araştırmaya katılanların yüzde 72’si iş yapmak istemediğini belirtirken, yüzde 67’si, çocuklarının, onların çocuklarıyla arkadaşlık etmesini istemediğini ve yüzde 61’i ise komşu olmak istemediğini ifade ediyor.
-TEMEL HAKLAR-
Çalışmaya göre, parti taraftarları, öteki parti taraftarlarının kendilerinin sahip olduğu haklara sahip olmalarını kabul etmiyor. Katılımcıların yüzde 41’i, kendilerini en uzak hissettikleri parti taraftarlarının yaşadıkları şehirde yürüyüş yapmasını, yüzde 37’si toplantı düzenlemesini ya da basın açıklaması yapmasını, yüzde 34’ü ise kendilerini uzak hissettikleri parti taraftarlarının milletvekilliği, belediye başkanlığı gibi siyasal görevler için aday olabilmesini istemiyor.
Katılımcıların, kendilerine en uzak hissettikleri parti taraftarlarının telefonlarının dinlenmesini yüzde 48 oranında onaylaması ise diğer parti taraftarlarına karşı siyasal hoşgörüsüzlüğün ne kadar yaygın olduğunu net olarak gözler önüne seriyor.
-ÇABA GEREK!-
DW Türkçe’ye konuşan, projenin bilimsel koordinatörü ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Erdoğan, “Kendisine uzak parti taraftarlarının telefonlarının dinlenebilmesinde yüzde 48’lik bir onay var ve bu, çok yüksek. Ülkemizde son dönemde güvenlik kaygısıyla yaşadığımız için, söz konusu terörse ya da benzeri kriminal vakalarsa, insanlar, telefon dinlenmesini ya da başka tür araçlara başvurulmasını hoş görüyorlar. Bizim de meselemiz zaten bu, siyasal faaliyetler kriminal değil, suçla ilişkili değil. Siyasal parti taraflarının telefonlarının dinlenmesi, kabul edilebilecek bir şey değil. Bizim de uğraştığımız konulardan bir tanesi, bu siyasal hoşgörüsüzlüğü azaltmak” diyor.
Araştırmanın, son dönemde bu yönde bir iyileşme olmadığını gösterdiğine işaret eden Erdoğan, bu konuda daha çok çaba harcanması gerektiği görüşünde.
-PARTİ AİDİYETİ-
Araştırma, bugünlerde kamuoyunda tartışılan birçok konuda da, görüşlerin, siyasal parti aidiyetleri doğrultusunda belirlendiğini gösteriyor.
Araştırmaya katılan AKP taraftarlarının yüzde 86’sı, MHP taraftarlarının yüzde 82’si Ayasofya Müzesi’nin camiye dönüştürülmesini desteklerken, CHP taraftarları arasında bu oran yüzde 34’te kalıyor. Kanal İstanbul’un yapılmasına destek verenlerin oranı AKP taraftarlarında yüzde 66, MHP taraftarları arasında yüzde 57 iken; CHP, İYİ Parti ve HDP taraftarları arasında bu konuyu destekleyenlerin oranı yüzde 15’i geçmiyor. Anadili Türkçe olmayanların, kendi anadillerinde eğitim alabilmelerini savunanların oranı HDP taraftarları arasında yüzde 91 iken, bu oran AKP, CHP ve İYİ Parti taraftarları arasında yüzde 30, MHP taraftarları arasında ise yüzde 21’de kalıyor.
Araştırmaya göre, toplumun ortaklaştığı konular sadece ekonomik kriz, kadına şiddet ve deprem.
-KADINA ŞİDDET-
Tüm parti taraftarları; yüzde 94.6 ile deprem, yüzde 94 ile salgın hastalık, yüzde 92.9 ile ekonomik kriz konusunda kaygılanırken, yüzde 88 oranıyla da “kadına yönelik şiddetin” yaygın olduğu görüşünde birleşiyor.
Ancak kadına yönelik şiddetin çözümü gibi belli başlı konularda devletin sorumluluğu konusunda farklılaşmalar var.
HDP, CHP ve İYİ Parti taraftarları, yüzde 80 oranında, kadına yönelik şiddetin çözüm için sorumluluk hükümette diyor. AKP ve MHP taraftarlarında bu oran yüzde 60’ta kalırken, iki partinin taraftarlarının yüzde 57 ila 55’i ise çözüm için “aile”yi sorumlu görüyor. AKP taraftarlarının yüzde 59.1’i, MHP taraftarlarının ise yüzde 44.3’ü, şiddetin azaltılmasında en büyük sorumluluk sahibi olan kişi veya kurumun elinden gelen çabayı harcadığını düşünüyor.
Prof. Dr. Emre Erdoğan, “MHP ve AKP tarafları, ailenin de harekete geçmesi gerektiğini düşünürken, yine de birinci sırada devletin gelmesi önemli bir gösterge” diyor. Erdoğan’a göre, bu konuda devletin daha fazla sorumluluk alması gerektiği yönünde konsensüs olması, olumlu siyaset alanı olarak görülebilir.
-DEVLET!-
Araştırmaya göre, “çalışmak isteyen herkese iş bulmak devletin sorumluluğunda” diyenlerin oranı HDP taraftarları arasında yüzde 92 iken, CHP’de yüzde 79, İYİ Parti’de yüzde 75, MHP’de yüzde 65, AKP taraftarları arasında ise yüzde 56’ya iniyor. “Hastalara sağlık hizmeti vermek devletin sorumluluğunda” diyen HDP’lilerin oranı yüzde 94, CHP’lilerin oranı yüzde 84 iken, AKP’lilerde bu oran yüzde 69’a düşüyor.
AKP taraftarlarının yüzde 57’si, MHP taraftarlarının yüzde 37’si, ülkenin iyi yolda gittiği görüşünü paylaşırken, bu oran CHP’liler arasında yüzde 10, HDP’liler arasında yüzde 5’e kadar iniyor. AKP taraftarlarının yüzde 29’u ülkenin, yüzde 27’si ailelerinin ekonomik durumunun 5 yıl öncesine kıyasla daha iyi olduğunu söylüyor. CHP, İyi Parti ve HDP taraftarları arasında bu oran yüzde 4-5 diliminde kalıyor.
Öte yandan araştırma sonuçları, farklı parti taraftarlarının koronavirüs konusunda farklı bilgi kaynaklarına güvendiğini ortaya koyuyor. MHP ve AKP taraftarları, bilgi alma konusunda Sağlık Bakanlığı kaynaklarını baz alırken, CHP, İYİ Parti ve HDP taraftarları ise Türk Tabipler Birliği, Dünya Sağlık Örgütü ve tanıdıkları uzmanların açıklamalarına daha fazla güvendiklerini belirtiyor. Tamer Yazar

Adana escort Ankara escort izmir escort aliağa escort balçova escort bayındır escort bayraklı escort bergama escort beydağ escort bornova escort buca escort çeşme escort çiğli escort dikili escort foça escort gaziemir escort güzelbahçe escort karabağlar escort karaburun escort karşıyaka escort kemalpaşa escort kiraz escort kınık escort konak escort menderes escort menemen escort narlıdere escort ödemiş escort seferihisar escort selçuk escort tire escort torbalı escort urla escort bostanlı escort mavişehir escort alsancak escort üçyol escort bursa escort altınşehir escort gemlik escort görükle escort gürsu escort inegöl escort kestel escort mudanya escort nilüfer escort orhangazi escort soğanlı escort yıldırım escort antalya escort akseki escort aksu escort belek escort demre escort döşemealtı escort elmalı escort finike escort gazipaşa escort gündoğmuş escort ibradı escort kaş escort kemer escort kepez escort konyaaltı escort korkuteli escort kumluca escort lara escort manavgat escort muratpaşa escort serik escort alanya escort Eskişehir escort Gaziantep escort İstanbul escort Nişantaşı escort Şerifali escort Maltepe escort Sancaktepe escort Eyüpsultan escort Şişli escort Kayaşehir escort Büyükçekmece escort Beşiktaş escort Mecidiyeköy escort Zeytinburnu escort Sarıyer escort Bayrampaşa escort Fulya escort Beyoğlu escort Başakşehir escort Tuzla escort Beylikdüzü escort Pendik escort Bağcılar escort Ümraniye escort Üsküdar escort Esenyurt escort Küçükçekmece escort Esenler escort Güngören escort Kurtköy escort Bahçelievler escort Sultanbeyli escort Ataşehir escort Kağıthane escort Fatih escort Çekmeköy escort Çatalca escort Bakırköy escort Kadıköy escort Avcılar escort Beykoz escort Kartal escort şirinevler escort Kayseri escort Kocaeli escort Gebze escort İzmit escort Malatya escort Manisa escort Mersin escort Muğla escort Bodrum escort Milas escort Dalaman escort Marmaris escort Fethiye escort Datça escort Samsun escort Atakum escort İlkadım escort Aydın escort Bolu escort Denizli escort Diyarbakır escort Düzce escort Konya escort Kütahya escort Sakarya escort