Oruk; İftar ve Sahur Sofralarının Vazgeçilmezi

Oruk; İftar ve Sahur Sofralarının Vazgeçilmezi

Küresel salgın, imece usulü oruk yapımını da sona erdirdi, artık herkes evinde, tek başına bu lezzeti hazırlıyor…

Hataylıların sofralarını süsleyen “oruk”, iftar ve sahurda da sofraların vazgeçilmezlerinden oldu. “11 Ayın Sultanı” Ramazan öncesinde meşakkatle hazırlanan ve yörede “oruk” diye tabir edilen içli köfte; bulgur, et, ceviz, soğan, zeytinyağı ve çeşitli baharatlar kullanılarak yapılıyor, bakır tepsilerde odun ateşinde pişiriliyor. İftar ve sahurda tüketilebilen “oruk”, hem protein, hem karbonhidrat içermesiyle ve hem de tok tutma özelliğiyle tercih edilen lezzetler arasında yer alıyor.
Hatay Büyükşehir Belediyesi Gastronomi Şefi Celil Erkan, yaptığı açıklamada, oruğun Ramazan öncesi yapımının kentin bir kültürü olduğunu söyledi. Bu lezzetin Ramazanda hemen hemen her evde de tüketildiğini anlatan Erkan, “Ramazan öncesinde yaptığımız oruk, hem iftar hem de sahurda tüketilebiliyor. İçindeki kıymadan dolayı protein içerir, bulgur olduğu için karbonhidrat içerir ve tok tutar. Hatay’ın 15 ilçesinde, genelde her evde bu hazırlıklar yapılır” dedi.
Ev hanımı Fatma Tosun, her Ramazan öncesinde olduğu gibi orukları hazırladıklarını, sofralarından bu lezzeti eksik etmediklerini dile getirdi.
“Oruk” yapmayı büyüklerinden öğrendiğini belirten Tosun, “İnşallah ben de kızlarıma, bu yemeğin yapılışını ve her Ramazan öncesi hazırlanması gerektiğini öğreteceğim. Çünkü bu kültürümüz unutulsun istemiyorum” dedi.
Herkesin hayırlı bir Ramazan geçirmesi temennisinde bulunan Tosun, şunları kaydetti:
“Geçen yıllarda, Ramazan öncesinde tüm komşular ve akrabalar toplanarak, bu orukları hep beraber ve heyecanla hazırlardık. Koronavirüs sebebiyle bu Ramazan buruk geçiyor. İnşallah bir an önce bu hastalığı atlatacağız, eski günlerimize döneceğiz.”
Ev hanımı Gülşen Damar da, her sene yakınlarıyla imece usulü hazırladığı oruğu, bu yıl salgın nedeniyle sadece kızı ve eşiyle yapmak zorunda kaldığını belirterek, “Ramazan, özel günlerimiz. Allah, her sene bugünleri görmeyi nasip etsin. Tatlı bir telaş başladı. İftar için hazırlıklarımızı tamamladık. Allah, ağız tadıyla yemeyi nasip etsin” dedi.  Mehmet ÖZGÜN