Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ötekileştirilmiş Öğretmenlerle,

Öğretmenlerin Sorunu Çözülemez Milletvekili

Öğretmenlerin Sorunu Çözülemez

Milletvekili Topal, TÖB SEN Genel Başkanı Ezer ile birlikte, Meclis’te eğitim emekçilerin sorunlarına dikkat çekti.

      CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, TBMM’de, Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası (TÖB-SEN) Genel Başkanı Deniz Ezer, Genel Örgütlenme Sekreteri Hizam Hasırcı, Genel Mali Sekreter İlhan Culha ve Disiplin Kurulu Başkanı Hüseyin Koku ile birlikte düzenlediği basın toplantısında; “Bölünmüş öğretmen odaları ile ötekileştirilmiş öğretmenlerle öğretmenlerin sorun çözülemez” dedi.

      İktidarın 20 yıllık eğitim politikasını eleştiren Milletvekili Topal, “Önümüzde nasıl bir eğitim yılı var diye baktığımızda, ne yazık ki sağlıklı bir dönemi göremiyoruz. 20 yıldır süregelen kargaşa devam ediyor. Öğretmenlerin sorunları kartopu gibi her yıl artarak büyüyor. Okullarımızın teknik ve fiziksel sorunları çözümlenemiyor” dedi.

Atatürk eğitimi kurtuluşun anahtarı olarak görmekteydi

      Mustafa Kemal Atatürk’ün, Cumhuriyetimizi eğitim ve kültür üzerinden temellendirdiğini, bunun içindir ki daha cumhuriyet kurulmadan, TBMM’nin açılışından sadece 13 gün sonra 6 Mayıs 1920’de Milli Eğitim Bakanlığını kurduğunu söyleyen Milletvekili Topal, “Kurtuluş Savaşının en kanlı çarpışmalarının yapıldığı dönemde yani 15 Temmuz 1921’de 1 Maarif Kongresini toplamıştır. Atatürk, kongre de yaptığı tarihi konuşmasında ‘…Silâhıyla olduğu gibi beyniyle de mücadele etmek zorunda olan milletimizin, birincisinde gösterdiği gücü ikincisinde de göstereceğine asla şüphem yoktur. Milletimizin temiz karakteri yetenek ile doludur. Ancak bu doğal yeteneği ortaya çıkarabilecek yöntemlerle donatılmış vatandaşlar gereklidir. Bu görev de sizlere düşüyor’ diyerek öğretmenlerimizi aydınlanma mücadelesinde göreve çağırmıştır.  Bu kongreden anlıyoruz ki Atatürk eğitimi kurtuluşun anahtarı olarak görmektedir.

Görüş alınmadı …

      Zira eğitimin sorunu çözülmeden, adaletin sorununu çözemezsiniz. Ekonomiyi düzeltemezsiniz. Çünkü vicdanlı bir hâkimi de, başarılı bir ekonomisti de yetiştirecek olan öğretmendir.  Bölünmüş öğretmen odaları ile ötekileştirilmiş öğretmenlerle bu sorun çözülemez.

Bilindiği üzere Öğretmen meslek yasası çıkarıldı. Yani Öğretmenlik Kariyer meslek olarak kabul edildi.  Öğretmenlik; Öğretmen, Uzman Öğretmen ve Baş Öğretmen olarak 3 kariyer basamağına ayrıldı. 

      Peki, bu yasa yapılırken öğretmenlerin görüşü alındı mı? Hayır. Bu yasanın asıl muhatabı olan öğretmenler memnun mu? Hayır. Kapalı kapılar arkasında yandaş kimi sendikaları yanlarına alarak sırf Sayın Genel Başkanımız Öğretmen meslek kanunu çıkaracağız, dediği için panik halinde bir rol çalma yasası olarak çıkarılmıştır. Şimdi işler kaosa dönüşünce Sayın Bakan da bu yasayı yandaş sendika ile yaptıklarını itiraf ediyor” dedi.

Sınav sabıkası kabarık iktidara öğretmen ne için güvensin?

      Öğretmenliğin doğası itibariyle zaten bir kariyer mesleği olduğunu söyleyen Milletvekili Topal, “Eğitim Fakülteleri müfredatı bu kariyer mesleğe göre yapılır. Öğretmen bunun için Pedagojik formasyon ile donatılır. Mesleğe başlarken zaten bir sınav sonucu ataması yapılır. Bundan sonrası deneyimdir, birikimdir. Çünkü Öğretmenin yegâne malzemesi insandır. Öğretmen insanı eğitim inşasından geçirir.  Şimdi bu yasa ile sınavla unvan getiriliyor. Yani 59 alan öğretmen başarısız 60 alan öğretmen başarılı. Bu baraj hangi bilimsel kriterler dikkate alınarak yapıldı? Sınavlar hangi objektiflik içerisinde yapılacak.  Son 20 yıldır yapılan her sınavın adeta bir skandala dönüştüğü bir iktidar dönemini yaşıyoruz. Sınav sabıkası kabarık olan bir iktidara öğretmen ne için güvensin? Son yapılan KPSS skandalının altından henüz kalkamamış bir iktidar var. Bunun için Sayın Genel Başkanımızın ifade ettiği üzere öğretmenlerimize bu sınava girmeyin diyoruz” dedi.

      Mehmet ÖZGÜN