Otellerin Menüsüne

Otellerin Menüsüne

Annelerin, Ninelerin Tarifleri…

“Anadolu’dan Dünyaya” sloganıyla Türk Mutfağını tanıtmak amacıyla çalışma başlatan Türkiye Aşçılar Federasyonu, anneanne-babaanne tariflerini otel menülerine ekleyerek, Anadolu lezzetlerinin yabancı misafirlerle yurt dışına açılmasını hedefliyor. Benzeri Hatay’da da çok tartışılan eski tarifler konusu, Gastronomi için de bir nefes alanı yaratabilir.

Hatay’ın Gastronomi kimliği içinde, restoran ve otel menülerinin genelde Hatay coğrafyasının eski yemek tarifleri yerine, popüler tatlara daha çok yer ayırması eleştiri konusu olurken, eski tariflerin bir şekilde toplanması ve kente gelen misafirlere sunulması gerektiğinin altı özenle çiziliyor. Türkiye Aşçılar Federasyonu, Hatay’daki bu tartışmaya kendi adına nokta koyma adına bir çalışma başlattı.

-YABANCI HAYRANLIĞI-

Konuya ilişkin konuşan Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıköz, her yabancı şefin, ülkesinin ürünlerine sahip çıktığını aktarırken, Türkiye’de ise yabancı hayranlığı nedeniyle, geleneksel yemekler ve tatlar bir kenara itilip, yabancı yemeklerin peşine düşüldüğünü ifade etti.

Açıköz, Anadolu mutfağında birbirinden değerli ürünlerin bulunduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

“Anadolu lezzetlerine sahip çıkmak, yurt dışına da tanıtmak amacıyla, bu yılki sloganımız ‘Anadolu’dan dünyaya’… Yurt dışında çok sayıda şefimiz var. Bu topraklarda eğitimini almış, beslenmiş, mesleği öğrenmiş, ancak yurt dışına gittiğinde Türk Yemeklerini menüye koyamıyorsa, orada çalışmasının bir anlamı yok, bana göre. Ülkesine, vefa borcunu ödemeli!”

-YENİDEN YAPILANMA-

Turizm bölgelerindeki otel mutfaklarında Fransız, İtalyan, Meksika, Uzak Doğu geceleri ya da menüleri yapıldığını belirten Açıköz, “Oysaki bu ülkenin 7 bölgesi var, 7 farklı yemek kültürü, bunun yanında ilden ile değişen lezzetler var. Otele İtalyan geldiğinde, İtalyan yemeği servis etmeye çalışıyoruz. Bu düzenin kökten yapılanmaya ihtiyacı var. İtalyan’ı, Türk yemekleriyle tanıştırmalıyız” dedi.

Açıköz, bu doğrultuda bazı otellerde çalışmalara başladıklarını bildirdi. Ninelerin tariflerini gün yüzüne çıkardıklarını ifade eden Açıköz, şunları kaydetti:

“Alanya’da, anneanneler, nineler geldi, bizim ustalara eğitimler verdi. 13 otelde, 15 günde bir Alanya mutfağı yapıldı. Fransa, İtalya, Meksika diye uğraşacağımıza; bir gün İç Anadolu, bir gün Karadeniz, bir gün Akdeniz, bir gün Doğu Anadolu yapalım. 7 bölge var, coğrafi işaretle UNESCO’ya girmiş, gastronomi ile anılan şehirlerimiz (Hatay, Gaziantep, Afyonkarahisar), iddialı mutfaklarımız var.

Bunların pahalı olacağı iddia ediliyor! Yerli ürünün ithal üründen pahalıya gelmesi mümkün mü? Yerli ve yabancıya Türk Mutfağını tanıtmalıyız. Çünkü iyi bir hazineye sahibiz. Otellerde çalışmalar başladı. İnşallah bütün Türkiye’ye yayılırsa, ülkemize gelen insanlar bir lezzet kültürü şöleni yaşar ve ülkelerine dönerler.”

Tamer Yazar / AA