Otizme Mavi Işık Yaksak mı?

Otizme Mavi Işık Yaksak mı?

Antakya Örnek Olsun!

Bugün dünyada her 59 çocuktan 1’i otizm riski ile doğuyor ve bu rakam, her yıl artış eğilimi gösteriyor. Peki, bu kadar önemli bir konuda, “2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde” maviye bürünsek mi?

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’ndeyiz. Otizme dikkati çekmek amacıyla, Türkiye’nin önemli şehirlerindeki merkezi yapıların birçoğu bugün mavi renkle ışıklandırılarak, bu konudaki farkındalığa destek olunacak. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Galata Kulesi gibi birçok yapı, bu listeye ekli yapılar.
Bu organizasyon, Tohum Otizm Vakfı öncülüğünde, “2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü” nedeniyle gerçekleştiriliyor. Bu çalışma, dünyada eşzamanlı düzenlenen “Otizme Mavi Işık Yak” kampanyası kapsamında ilerliyor.
Konunun önemine işaret eden isim, Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer. “Doğuştan gelen ve yaşamın ilk üç yılında fark edilen, gelişimsel bir farklılık olan otizme farkındalık yaratabilmek çok kıymetli” diyen Özer’in mesajı, net…
“Covid-19 nedeniyle zorlu bir süreçten geçtiğimiz bir dönem yaşıyoruz. Hem ‘Evde Kal’ çağrılarına uyarak hem de çok büyük bir farkındalık hareketinin parçası olmak mümkün. ‘Otizme Mavi Işık Yak’ kampanyasına destek olmak için, 2 Nisan günü mavi giyebilir, #otizmemaviışıkyak etiketi ile sosyal medya paylaşımları yapabilirsiniz.”
O halde, kişisel olarak yapabileceklerimiz bir tarafa, Antakya ve diğer ilçelerdeki yerel idareleri de bu tür süreçlerdeki hassasiyetlerini paylaşmaya davet etsek mi? Tamer Yazar