Oy ve ötesi’ne göre;

Oy ve  ötesi’ne  göre;

Hatay ‘pembe alarm’!
Hatay’da, Altınözü ve Hassa’daki sandık kurullarında boşluklar var. Dileyenler bugün saat 17.00’ye kadar başvurup Siyasi Parti Müşahidi olabilecek.

Kendilerini “OY ve ÖTESİ” olarak tanımlayan bağımsız bir grup, ülke genelindeki analizin ilimizdeki yansımasıyla ilgili açıklamasında, Hassa ve Altınözü ilçelerindeki sandık kurullarında boşluklar olduğunu saptadı. Oy ve Ötesi adına kaleme alınan açıklamada, bugüne kadar seçimlerden elde edilen deneyimler ve siyasi partilerden alınan güncel veriler ile sandık kurullarında takviyeye ihtiyaç duyulan il/ilçelerin belirlendiği hatırlatıldı. Oy ve ÖTESİ adına yapılan açıklamada daha sonra şöyle denildi:
“Yaptığımız analizin sonucunda, bu il/ilçelerde sandık kurullarında yeterli ve dengeli sayıda kurul üyesine ulaşılabilmesi için, herkesi, siyasi partilerde görev alarak sandık kurullarına girmeye ve müşahit olmaya çağırıyoruz. Yüksek Seçim Kurulu’nun sandık kurulu için önerdiği parti sayısı 5’tir. Sandık kurullarında üç farklı parti temsiliyetinin sağlanamaması ve bazı sandıkların tek partiden oluşması, temsiliyet dağılımının yetersiz olduğunu göstermektedir.
Sandık Kurulu 2 parti temsiliyetiyle oluşmuşsa dahi, bu partilerin referandum için aynı karar ve söylemi açıklamış olması, o sandık kurulunun üye dağılımının dengesiz olduğunu ifade etmektedir.
Bu bilgiler ışığında, illerimizi renklendirdik ve Hatay’ın pembe alarm verdiğini gördük. Pembe illerdeki bazı ilçelerimizin, tek partiden oluşan sandık kurulu üyesi bulunmaktadır. Bu nedenle, birçok partinin sandık kurulunda görev almak isteyen kişilere ihtiyacı olduğunu tespit ettik.
Hatay’ın Altınözü ve Hassa ilçelerinde vatandaşlarımızın 16 Mart’a (Bugün saat 17.00’ye) kadar diledikleri siyasi partilere giderek sandık kurullarında yer almak istediklerini belirterek bu önemli seçimde varlıklarıyla fark yaratmaya davet ediyoruz. Haydi Türkiye, sandık kurullarında görev almaya!”

(Visited 1 times, 1 visits today)