Öyle Bir Memleket Ki !

Öyle Bir Memleket Ki !

Bundan 40 yıl önce, şehir içi elektrikten sorumlu kurum, belediyeler idi. Örneğin ilimizde, Antakya Belediyesi, kentin enerjisinden sorumlu kuruluş idi. Derken, 1984-85’lerde dönemin Başbakanı Turgut Özal tarafından enerji ile ilgili yetki ve sorumluluk, kurulan Türkiye Elektrik Kurumu’na devredildi. Aradan yıllar, on yıllar geçti ama, halkımız nedense, enerji ile ilgili istek ve şikayetlerini belediyelere yansıtmayı sürdürdü. Bekir Karabacak, İris Şentürk ve Mehmet Yeloğlu’nun belediye başkanlıkları döneminde, Antakya’da elektrik kesintisi ile ilgili bilgi ve şikayetleri belediyeye aktaran ilimiz sakinlerinin olduğunu, o dönemlerdeki serzeniş ve söylemlerden anlamaktayız.

Şimdi de 2017’ye girdik. TEK, ardından TEDAŞ ve nihayet TOROSLAR A.Ş., ENERJİSA gibi kurumların enerji patronları olmasına rağmen, yaşanan elektrik kesintilerinden ve oluşan arızalardan  belediyeleri ve belediye eski başkanlarını sorumlu tutanlar var.

Bir dönem Belediye Başkanlığı yapan Mehmet Yeloğlu, bu ıstırabı en çok çekenlerden biri olsa gerek. Zira TEK İl Müdürlüğü kökeni olması itibariyle, YELOĞLU’na bu yönde şikayetler gelmeye devam ediyor. Yeloğlu, sosyal medya hesabından bu konuda yaşadığı bir gelişmeyi ve yorumu şöyle aktarıyor:

“TEDAŞ Müessese Müdürlüğü’nü bırakalı tam 13 yıl olmasına rağmen, elektrik kesildiğinde hala beni arayan dostlarıma maalesef yapabileceğim bir şey kalmadığından, kendilerine ancak dua tavsiye ediyorum. (Not: Kararında okuyunuz. Az okursanız elektriğiniz gelmez, çok okursanız yüksek voltaja maruz kalabilirsiniz). Allah hepimize sabır versin…”