Özçelik: Hukuk Mücadelesini Kazandık

Özçelik: Hukuk Mücadelesini Kazandık

Defne Turunçlu’daki 50 nolu parselin akıbeti ile ilgili iki yıl süren dava sonuçlandı

      Defnenin Geleceği Platformu Sözcüsü Adnan Özçelik, Defne Turunçlu Mahallesi’ndeki 50 nolu parselin akıbeti ile ilgili davanın sonuçlandığını ve bu konuda hukuk mücadelesini kazandıklarını söyledi.

      Özçelik, konuyla ilgili açıklamasında, “Defne’nin Geleceği Platformu olarak, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin, Defne İlçesi Turunçlu Mahallesi’nde bulunan 50 nolu parseli rekreasyon alanından çıkarıp Özel Eğitim Tesisi alanına dönüştürme kararına karşı başlattığımız hukuk mücadelesini, iki buçuk yılın sonunda kazandık. Emeği geçen, teknik ve hukuki destek veren herkese teşekkür ederiz” dedi.

      Parsel ile ilgili davanın karar kısmında şunlar yer aldı:

“Bu durumda sosyal altyapı alanı niteliğindeki dava konusu taşınmazın kullanım kararı değiştirilirken, söz konusu kullanım fonksiyonuna alternatif olarak ayrılan alanın eşdeğer nitelikte olmadığının tespit dilmesi karşısında, ‘rekreasyon alanı’ kullanımının hitap ettiği hizmet etki  alanı içinde eşdeğer  yeni bir alanın ayrılması kuralına uyulmadan yapılan 1/5.000 ölçekli nazım imar planı değişikliğinin onaylanmasına ilişkin Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 14.02.2020 gün ve 45 sayılı kararı ile anılan plana karşı yapılan itirazın reddine dair Hatay Büyükşehir Belediye Meclisinin 12.08.2020 gün  ve 161 sayılı kararında planlama ve şehircilik ilkeleri ile hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır. Açıklanan nedenlerle, dava konusu işlemin iptaline…”

     -Haber/ Mehmet ÖZGÜN-