Özdağ, Türkmen’in “T”Sinden Bahsetmedi…

Özdağ, Türkmen’in “T”Sinden Bahsetmedi…

İYİ Parti Hatay İl Başkanlığı, ilimiz kaynaklı, Ümit Özdağ’a yöneltilen iddialara cevap verdi:

İYİ Parti Hatay İl Başkanlı tarafından yapılan açıklamada, ilimiz kaynaklı, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Prof.Dr. Ümit Özdağ’a yöneltilen iddialara cevap verildi. İYİ Parti olarak, polemik değil, somut şeylere değer veren bir anlayışın, siyasetlerinin temelinin olduğunun belirtildiği açıklamada, Milletvekilleri Özdağ’a yapılmış Hatay kaynaklı ve mesnetsiz olduğu ifade edilen iddialara dayalı, tartışmadan ziyade saldırı amacı taşıyan demeçlere de sessiz kalınmasının mümkün olmadığı bildirildi.
Açıklamada, şunlara yer verildi:
“Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın bir gazeteye vermiş olduğu, Suriyelilerin, Hatay’ın Yayladağı ilçesinde toprak alımı ile ilgili bir demeci Sayın Ümit Özdağ tarafından paylaşılmıştır. Olay, bundan sonra gelişmiş, Cumhur İttifakı’nın MHP kanadı bu olayı diline dolamış, asıl demeç sahibi HBB Başkanı Lütfü Savaş’a neredeyse kelime edemezken, Ümit Özdağ hedef tahtasına oturtulmuştur.
Lütfü Savaş, bu demecinde; Suriyelilerin, Yayladağı’nda toprak almak istediğini ifade etmiştir. Yani bu söz, Lütfü Savaş’a aittir. Ümit Özdağ’a yapılan tüm eleştiriler, kendisine ait olmayan bu söz üzerinden yapılmıştır. Sayın Ümit Özdağ, Türkmen’in T’sinden bahsetmezken, bunlar tarafından Türkmen düşmanı ilan edilmiştir. Ömrünü Türk milliyetçiliğine vakfetmiş birine bunu söylemek, izaha muhtaç bir garabettir. Haddini bilmemek bile değildir! Bu da yetmezmiş gibi, Ümit Özdağ, Türkmenlerin T.C. vatandaşlığı almasına engel olmakla suçlanmış, başka vesilelerle de devleti bilmemekle itham edilmiştir. Arkadaşlar adeta coşmuşlar. O bakımdan, ithamlarının hepsine cevap vermenin zaman israfı olduğuna inanıyoruz.
Ancak bazı şeylere açıklık getirmeyi de zaruri buluyoruz. Bir kere, Türkmenlerin T.C. vatandaşı olması, Türk Devlet çıkarlarına ters düşer ve bunun sebepleri, buradan paylaşılacak kadar hafif konular değildir. Yani vatandaş olmamaları, devlet politikasıdır. Bunlara tavsiyemiz, devleti tanımaya çalışmalarıdır. Yeterince vakitleri de vardır. Fakat varsayalım ki vatandaş olmalılar! O zaman da bunun hesabını, iktidar olan ortakları AKP‘ye soracakları yerde, herhalde buna cesaret edemediklerinden Ümit Özdağ’a sormak bu arkadaşların kolaylarına gelmiştir.
Diğer bir konu ise, Ümit Özdağ, devleti bilmemekle suçlanmıştır. Halbuki devlet, beğenmedikleri Ümit Özdağ’ın kitaplarını, kendi okullarında ders kitabı olarak okutmaktadır. Arkadaşlara tavsiyemiz, o kitaptan faydalanmalarıdır. Ancak Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın demecini ‘hocanın demeci’ sananlara bunun bir yararı olur mu, ondan da emin değiliz.
Sonuç olarak; Türkmen, yerinden yurdundan olurken gürültüden başka ses çıkarmayanlar, bugün, Türkmen kardeşlerimizin el alemin tarlasında çilekçilik yapmasından teselli bulur hale gelmişlerdir. Doğrusu, bu kolay bir durum değildir. Kendilerine üzülüyoruz. Üstelik Türkmen’in ektiği çilekte bir katkıları da yoktur. Bunlara tavsiyemiz, Ümit Özdağ’a ‘Milliyetçilik ve Devletçilik’ öğretme gayretine düşmeyip, biraz kendilerinin öğrenmesidir.”
Mehmet ÖZGÜN