Özel çocuklara özel materyaller

Özel çocuklara  özel materyaller

Hatay kamyonu geldi…

Özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için hazırlanan materyallerin ilimizdeki dağıtımı dün başladı. Ankara’dan ilimize gönderilen malzemeler, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan tarafından teslim alındı. Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü’nden, dağıtımına dün başlanan özel materyallerle ilgili şu bilgiye yer verildi:
“Özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için eğitim-öğretim sürecinde materyal kullanılması, öğrencileri görsel, işitsel ve dokunsal açıdan desteklemekte, öğretimi yapılan konuların somutlaştırılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle, eğitim materyali, özel eğitim alanın olmazsa olmaz bir parçasıdır.
Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, ‘Özel Çocuklara Özel Materyaller’ düşüncesiyle yola çıkılarak, hafif ve orta-ağır düzeyde zihinsel yetersizliği ve otizmi olan bireylere yönelik hizmet veren özel eğitim sınıfları, özel eğitim ilk/ortaokulları, özel eğitim uygulama okulları ile görme ve işitme engelliler okulları için öğretim materyalleri üretim çalışmaları 2018 yılında başlamıştır.
Söz konusu materyallerin üretimi tamamlanmış ve ihtiyaç olan okullarımıza dağıtılmak üzere teslim alınmıştır.
Materyaller; öğrencilerin matematik, bilimsel beceriler, öz bakım, günlük yaşam, toplumsal uyum, sosyal iletişim vb. alanlarındaki becerilerin kazandırılmasına yönelik olarak hazırlanmıştır.
Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde başlatılan, hazırlanan ve dağıtılan bu materyaller, okuma yazma ve özel eğitime ihtiyaç duyan özel öğrencilerimizin eğitim öğretim faaliyetlerinden en üst düzeyde yararlanmalarını sağlayacak ve eğitim ortamlarını zenginleştirecektir.
Bu materyallerin hazırlanmasını ve özel öğrencilerimize ulaştırılmasını sağlayan, başta Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü olmak üzere, tüm yetkililere ilimiz adına şükranlarımızı sunarız.”
-Yusuf Cemil Karaçay-