Özgürce paylaşma hakkımıza

Özgürce paylaşma hakkımıza

Sahip Çıkma Zamanı

“Sansür Yasası Teklifi” için konuşan, Hataylı Akademisyen-Hukukçu Neval Oğan Balkız, “Toplum olarak; gerçeği bilme, haber alma, düşünceyi ifade etme ve özgürce paylaşma hakkımıza, basın özgürlüğümüze sahip çıkma ve duyarlılık gösterme zamanı” dedi.

Sansüre neden olacağı gerekçesiyle eleştirilen Dezenformasyon Yasası’na ilişkin TBMM’deki görüşmelerin ertelendiği bir dönemde, düzenlemenin olası sonuçlarına dair bir değerlendirme yapan isim, Hataylı Akademisyen-Hukukçu Neval Oğan Balkız oldu.

‘Suç’ ve ‘Suçlu’ kavramlarına dair dikkati çeken tespitlerde bulunan Balkız, şunları söyledi:

“Önümüzdeki günlerde TBMM’ye getirilmesi beklenen Sansür Yasası Teklifi, kabul edilir ve yasalaşırsa; İstanbul Havalimanı’nı işleten Cengiz/ Kalyon ortaklığının 1,2 Milyar Euro kira borcunun 2042 ve 2043 yıllarına ertelendiğini (!) ve fakat üniversite öğrencilerinin öğrenim kredi faizinin silinmesi teklifinin AKP/MHP oyuyla reddedildiğini yazmak, haber yapmak, paylaşmak suç olabilecek örneğin!

Ya da… Halk, yoksulluk içinde, zorlukla ayakta kalırken, yeni vergi, zam, ceza ve harçlardan sağlanan kaynakla oluşturulacak ve bu hafta TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek ikinci bütçede (ek bütçe), ‘kur korumalı mevduat’ adı altında zenginlere 40 Milyar TL ödenek ayrılmış olduğunu yazmak da yasak olacak örneğin!

Ya da… İcra iflas dairelerinde dosya sayısının 24 milyona dayandığını, bu yılın ilk beş ayında 47 bin esnafın işyeri kapattığını yazmak da!

 Ya da… Günde üç kadın katledilirken, hunharca, eziyet edilerek öldürülürken, faillerine; hukuk mantığına, hukuksal normun amacına, adalete, insanlık onuruna aykırı, bunları ve bireysel, toplumsal vicdanı ihlal edecek, derinden yaralayacak, kamu güvenliğini ve sağlığını da bozacak şekilde neden ceza indirimi uygulanmakta olduğunu ve bunun ısrarla sistematik hale getirilmekte olduğunu sormak da yasak olacak!

Toplum olarak; gerçeği bilme, haber alma, düşünceyi ifade etme ve özgürce paylaşma hakkımıza, basın özgürlüğümüze sahip çıkma ve duyarlılık gösterme zamanı.”

Tamer Yazar