Parke onarım çalışmaları güzel de…

Parke onarım çalışmaları güzel de…

Sökülen Parkeler Ne Oluyor?

Antakya’da sık sık sorulan bir sorudur ve soruya muhatap olan malzeme de, belediyelerin en fazla kullandığı kalemlerin başında gelir! Fotoğrafa yansıyan belediye çalışmasında kenara yığılan ‘parkeler’ için soralım o zaman! Eskiler ne oluyor? Gelen yenilerin ardından, ‘eski’ denenin hikayesi nereye taşınıyor?

Geçtiğimiz günlerde bir haber paylaşan Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, Müdürlüğe bağlı ekiplerin, Esenlik Mahallesi Hasan Dere Sokak ve Saraykent Mahallesi 22. Sokak’ta gerçekleştirdiği parke onarım çalışmasına dair detayları kamuoyunun bilgisine sundu. Fotoğraflarda, tamiratı yapılan yollardan sökülen eski parkelerin bir iş makinesi yardımıyla yolun kenarında biriktirildiği dikkat çekiyor. Başka bir fotoğrafta ise yeni parkelerin bahse konu yola döşemesini yapan işçiler görülüyor.
Özelden resmi kurumlara ‘tasarruf’ mücadelesinin verildiği bir dönemde merak edileni soralım o zaman! Söz konusu çalışmaya konu olan yoldan sökülen ‘eski’ parke taşlar ne oluyor? Sökülmesi ardından yeniden yola döşenebilecek bir özelliğe sahip bu malzeme yeniden kullanılıyor mu yoksa ‘atık’ malzeme olarak mı kabul ediliyor? -Tamer Yazar-