Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Parkın köşesinde ‘Zakkum’

Park İçin Uygun mu?

Park İçin Uygun mu?

Türkiye’de azımsanamayacak çokluktaki zehirli bitkiye, kent parklarımızda da rastlamak mümkün; zakkum, incir, nergis ve güzelavrat otu bu bitkilerden sadece birkaçı! Peki, bu konuda ne kadar dikkatliyiz?

Yunan mitolojisine göre; Leonder adlı bir genç, her gece denize açılır ve karşı kıyıdaki sevgilisi ile buluşurmuş. Bir gece aniden çıkan fırtına, Leonder’in cansız vücudunu kumsala taşır. Sevgilisi, topladığı zakkum çiçeklerini Leonder’in üzerine örter. O günden sonra da bu çiçek deniz kıyılarını süslemeye başlar. Zakkum’un Latince adı olan Oleander’ın bu gencin adından geldiği söylenir.
Çok sevilen, Teksas eyaletinin Galveston kentinde adına her yıl uluslararası bir festivalin yapıldığı Zakkum’un Antakya noktasında ise son dönemde ciddi bir kalabalık yaşanıyor. Asi Nehri boyunca Büyükşehir tarafından ekimi yapılan zakkumların kentin görseline eklediği rengarenk çiçekler ise bu keyif veren kalabalığın artmasını isteyen kent insanı adına mutlu bir tablo oluşturuyor.
Ancak, Antakya Belediyesi Park Bahçe Müdürlüğü ekipleri tarafından Altınçay Mahallesi 1. Etap Toki Konutları yanında bulunan Şehit Polis Metin Sürer Parkı’na ekilen zakkumu izleyen bazı anne babalar, oyun alanlarının yokluğunda park içinde her alanı kullanan çocukları adına ‘bu ekimin’ çok da doğru bir tercih olmadığına işaret ediyor. Bunu yaparken de, yetkililerden, çocukların bu kadar kolay erişebilecekleri bir yerde oldukça ‘zehirli’ bir bitki olan zakkumu kullanmamasını istiyor.
-TEHLİKELİ-
Peyzaj tasarımlarında kullanılan bu tür bitkilerin, estetik ve fonksiyonel özelliklerinin yanı sıra zehirli olmaları nedeniyle bu tür hassas özelliklerine dikkat edilmesi gerektiğine işaret eden uzmanlar ise, özellikle çocukların sıklıkla kullandığı bu alanlarda ebeveynleri dikkatli olması konusunda uyarıyor. -Tamer Yazar-