Partiler arası makas daralıyor…

Partiler arası makas daralıyor…

AK Parti 32.8’de, CHP 27.8’de

Hükümet kanadı, ‘Erken Seçim’ tartışmalarına her açıklamasında bir nokta koysa da, Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi’nin son ‘olası seçim’ anketine göre, AK Parti’nin oylarında 10 puanlık düşüş var. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise kararsızların oranı çok yüksek.

Hatay’dan Diyarbakır’a, Konya’dan Ardahan’a, Edirne’den Çanakkale’ye, ülkede vatandaşın gündemi ekonomi ve alım gücü olurken, vatandaşın bu gündemi, siyaseti de her daim ‘sıcak’ tutuyor. Yaşananlar ise son dönemde sıklaşan anket çalışmalarına yansıyor.

Bu konudaki son çalışma, Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi’nin son ‘olası seçim’ anketi oldu. 28 Aralık 2021 ile 2 Ocak 2022 tarihleri arasında, gündeme ve seçmen eğilimine dair Türkiye geneli gerçekleşen anket çalışmasına 1876 kişi katıldı.

Çalışmada öne çıkan hususlar özetle şöyle:

Türkiye gündemine dair soruların ilkini, “Sizce Türkiye’nin En Önemli Sorunu Nedir?” sorusu oluşturmuştur. Bu soruya katılımcıların; %65,6’sı “Ekonomik Kriz/İşsizlik”, %12,5’i “Demokrasinin Olmayışı”, %9,9’u “Cumhurbaşkanlığı Sistemi”, %5,6’sı “Hukuk Sisteminin Mevcut Durumu”, %5,3’ü “Kürt Sorunu” yanıtlarını vermiştir.

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini Başarılı Buluyor musunuz?” sorusuna gelen yanıtlara göre, katılımcıların toplam %24,3’ü “Başarılı” %60’ı ise “Başarısız” bulduğunu bildirmiştir. Erkek katılımcıların kadın katılımcılara oranla sistemi daha başarısız bulduğu görülmüştür. Yine ilk defa oy kullanacakların yer aldığı 18-24 yaş grubunun da diğer yaş gruplarına oranla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini daha çok başarısız bulduğu ölçülmüştür.

“Hükümetin Son Ekonomi Politikasının Ülkeyi Ekonomik Krizden Çıkaracağına İnanıyor musunuz?” sorusuna, toplamda %25,9’u “İnanıyorum”, %20’si “Kararsızım” ve yine %54,1’i “İnanmıyorum” demiştir. Ekonomi politikasının ülkeyi krizden çıkaracağına inanmayanların, en çok Erkek katılımcılar ile 18-24 yaş grubu içinde biriktiği görülmüştür.

“Türkiye’nin İçinde Bulunduğu Mevcut Koşulları Göz Önünde Bulundurduğunuzda, Erken Bir Genel Seçime Gidilmesi Gerektiğini Düşünüyor Musunuz?” sorusuna katılımcıların; %56,9’u “Evet” derken, %24,2’si “Hayır” demiştir.

“Mevcut Durumda Var Olan İttifaklara Oy Verir Misiniz?” sorusu yöneltilen katılımcıların %33,3’ü “Cumhur İttifakına Oy Veririm”, %32,7’si “Millet İttifakına Oy Veririm” derken, %13,2’si “Kararsızım” %12,5’i “Oy Verdiğim Parti İçinde Olursa Ancak Oy Verebilirim”, %8,3’ü “Hayır, Hiçbir Koşulda Oy Vermem” yanıtlarını vermiştir. Cumhur İttifakına en çok kadınların, Millet İttifakına ise en çok Erkek katılımcıların oy vermek istediği dikkat çekerken, yaş grupları içinde 18-24 yaş grubunda Millet İttifakını tercih edenlerin fazla olduğu görülmüştür.

“24 Haziran 2018’de Gerçekleşen Genel Seçimlerde Hangi Partiye Oy Verdiniz?” sorusuna, araştırma grubunun %37’si “AKP”, %22,9’u “CHP”, %13,2’si “Oy Kullanmadım” %9,1’i “İYİ Parti”, %8,5’i “HDP”, %7,3’ü “MHP, şeklinde yanıtlar vermiştir.

“Bu Pazar Bir Genel Seçim Olursa, Hangi Partiye Oy Verirsiniz?” sorusuna ise %27’si “AKP”, %22,9’u “CHP”, %11,9’u “Kararsızım”, %10,3’ü “İYİ Parti”, %9,4’ü “HDP”, %6,3’ü “MHP”, %5,7’si “Oy Kullanmayacağım”, %2,9’u “DEVA PARTİSİ”, %2,1’i “Gelecek Partisi”, %0,7’si “Saadet Partisi” yanıtını vermiştir. Yanıtlardan anlaşılacağı üzere, AKP’ye daha önce oy verenlerde 10 puanlık bir düşüş olduğu dikkat çekmiştir. Ayrıca karşılaştırmalar incelendiğinde, en çok kararsız seçmenin AKP’de kümelendiği görülecektir. Yine cinsiyet bağlamı incelendiğinde, geçen seçimde AKP’ye oy verenlerin ağırlıklı kadın olduğu görülürken, bu pazar seçim olsa AKP’ye yine kadınların erkeklerden daha fazla oy verdiği görülse de, oranda önemli düşüşler olduğu tespit edilmiştir. İlk defa oy kullanacakların içinde yer aldığı 18-24 yaş grubu içinde de CHP’nin öncelikli olarak tercih edildiği görülmüştür.

Öte yandan “Oy Kullanmayacağım” ve “Kararsızım” yanıtları oransal olarak dağıtıldıktan sonra, siyasi partilerin oy dağılımının; %32,8’i “AKP”, %27,8’i “CHP”, %12,5’i “İYİ Parti”, %11,5’i “HDP”, %7,6’sı “MHP”, %3,5’i “DEVA Partisi”, %2,5’i “GELECEK Partisi”, %0,8’i “SAADET Partisi” ve %08’i “Diğer” şeklinde olmuştur.

“Kararsızım” yanıtını veren katılımcıların %38,1’i, kararsız olma nedenini “Partilerin Politikalarını Görmek Lazım” sözüyle tariflerken, %22’si “Siyasi Partilere Güvenmiyorum”, %20,2’si “Partiler Hakkında Bilgim Yok”, %19,7’si ise “Ekonomik Krizden Dolayı” demiştir

Araştırma grubuna, “24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Hangi Adaya Oy Verdiniz?” sorusu da yöneltilmiştir. Buna göre katılımcıların; %43,7’si “Recep Tayyip ERDOĞAN”, %24’ü “Muharrem İNCE”, %15’i “Oy Kullanmadım”, %8,7’si “Meral AKŞENER” %8,6’sı “Selahattin DEMİRTAŞ” şeklinde yanıtlar vermişlerdir.

Tamer Yazar