Pasaport Yok!

Pasaport Yok!

Yurtdışına gitmek için PASAPORT almak isteyenler, haftalardır, aylardır bekliyor. Hollanda’daki tedarikçi firmanın ÇİP ihtiyacını giderememesi nedeniyle, 2 aydır pasaport alamayanlar var!

Üç ayı aşkın bir süredir ülke genelinde yeni pasaport almak isteyenlerin beklentisi karşılanamıyor. Nedeni, tedarikçi yabancı firmanın çip ihtiyacını karşılayamaması. Yeni pasaport almak ya da yenilemek isteyenlerin, başvuru sonrası kendilerine e-devlet üzerinden “Başvurunuz, basım öncesi kontrol aşamasındadır” mesajı gönderiliyor. Vatandaşlar, özellikle de öğrenciler, daha önce pasaport basımında bir haftada sonuçlandırılan başvuruların neredeyse 2 aya kadar sarktığını kaydederek, soruna çözüm istiyor.

Pasaport isteklerinin yerine getirilememesine, Hollanda’daki tedarikçi firmanın çip tedarikini karşılayamamasının neden olduğu öne sürülüyor. Nüfus Müdürlüklerindeki başvurularını kontrol eden vatandaşlar, günler geçmesine rağmen e-devlet’te “Başvurunuz basım öncesi kontrol aşamasındadır” ifadesiyle karşılaşırken, birçok kişi, pasaporta göre yurtdışı çıkış bileti alacaklarını ve sıkıntılı olduklarını belirtiyor.

PASAPORT TALEBİ ARTIYOR

2021’in ilk beş ayında, darphane, hiç pasaport defteri üretmedi. Haziran ayında salgın önlemlerinin gevşetilmesi ile eşzamanlı olarak 41 bin adet defter üretimi yapıldı. Temmuz’da bu rakam 10 binde kalırken, Ağustos’ta 28 bin 800 oldu. Eylül ayında 69 bin 120 adet pasaport defteri imal eden Darphane, Ekim ayında yaşanan yoğunluğun etkisiyle 153 bin 700 adede ulaştı. 2022 yılında üretimin sıkıntı oluşuna rağmen rakamlar sürekli olarak artıyor. -Cemil Yıldız-