Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Pazar Günü Ankara’da

Doktorlar ve Sağlıkçılar, “Emek

Doktorlar ve Sağlıkçılar, “Emek Bizim, Söz Bizim, Sağlık Hepimizin” mitingi için başkent yolunda.

Hatay Tabip Odası Başkanı Dr. Sevdar Yılmaz: “Pandemi döneminde sağlık emekçilerine toplumdan alkış isteyen, ‘hakkınızı ödeyemeyiz’ diyen Sağlık Bakanlığı, tam da dediğini yapmış, sağlık emekçilerinin hakkını ödememiştir.”

Hatay’da; doktorlar, diş hekimleri, aile hekimleri ile sağlık çalışanlarının ortak açıklamasında, emeğe, özlük haklarına, sağlık hakkına sahip çıkmak için, tüm meslektaşlar ile yurttaşlar, 29 Mayıs Pazar günü Ankara’da düzenlenecek olan “Emek Bizim, Söz Bizim, Sağlık Hepimizin” mitingine davet edildi.

Hatay Tabip Odası Başkanı Dr. Sevdar Yılmaz, “Sağlıkta Dönüşüm Programı” ile beraber, koruyucu sağlık hizmetlerine ve halk sağlığına değil, daha maliyetli olan tedavi edici sağlık hizmetlerine öncelik verilmeye başlandığını belirttiği ortak açıklamasında şöyle dedi:

“Böylelikle, tedavinin her aşamasında cepten ödemenin önü açılmış, sağlık hak olmaktan çıkarılmış, satın alınan bir hizmete dönüştürülmüştür.  Sağlıkta dönüşüm programı, sadece hastaları ve vatandaşları değil, hekimleri ve sağlık emekçilerini de vurmuştur. Hekimlerin, sağlık emekçilerinin çalışma yaşamı, güvencesizlik, esnek-kuralsız çalışma, performans, atanma baskısı ve her gün artan şiddet ile dayanılmaz hale gelmiştir. Yeterli sayıda hekim ve sağlık çalışanı istihdam edilmediği için de uzun nöbetlere, çalışma saatlerine ve tükenmişliğe sebep olmaktadır.

Sağlık emekçilerinin yükü, özellikle pandemi döneminde katlanmıştır. Bu dönemde sağlık emekçilerine toplumdan alkış isteyen, ‘hakkınızı ödeyemeyiz’ diyen Sağlık Bakanlığı tam da dediğini yapmış, sağlık emekçilerinin hakkını ödememiştir.

‘Sağlık reformu yaptık, kuyrukları kaldırdık’ dediler! Ama günlerce, haftalarca telefonla randevu alamıyorsunuz! Aldığınızda ise 5 dakikadan fazla muayene odasında kalamıyorsunuz. ‘Bütün hastaneleri vatandaşlara açtık, isteyen istediği hastaneye gidiyor’ dediler! Özel hastanelerin kapısının önünden geçmek bile cesaret istiyor.

‘Nüfusun tamamı GSS kapsamında’ dediler! TÜİK verilerine göre dahi, 2020’de SGK’nın yapmış olduğu 128 milyar TL sağlık harcamasına karşı, vatandaşın sağlık harcamaları 40 milyar TL’yi aştı!

Yürütülen yanlış politikalarla, sağlık kurumları tıkandı. Vatandaş, ancak aylar sonrasına randevu alabiliyor.

Sözün özü, sağlık sistemi çöktü! Biz hekimler, sağlık emekçileri, vatandaşlar, hastalar, hep birlikte bu çöküşün altında ezildik, ezilmeye devam ediyoruz.

Tüm sağlık çalışanlarını ve halkımızı, 29 Mayıs’ta, Ankara’ya, sağlık hakkına sahip çıkmaya davet ediyoruz.” -Haber/Cemil Yıldız-