Pazarda yok yok ama…

Pazarda yok yok ama…

Cepte de Para Yok!

1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olan 5 Bin 500 Lira 35 Kuruş’luk yeni asgari ücretin alım gücünde duranlar da, ülkenin emeklileri de, her geçen gün daha da boş kalan pazar filesinin derdinde.

Türkiye’de halk, ekonomik krizlere karşı idmanlı olsa da, zorlukları atlatma becerisini gittikçe geliştirse de, bir yere kadar… Pazara gidenler, haftalık alışveriş listesine en başta yazdığı patates ve soğanı bile alırken düşünürken, cepteki parasının hesabında iki yakayı nasıl birleştireceğini ise kara kara düşünüyor.

Antakya özelinde pazar alanlarında konuştuğumuz vatandaşların anlattıkları ise değişmiyor!

G.Ç. >> Emekliyim. Eşim ev hanımı. Allah’tan, çocuklar yardım ediyor da biraz rahatız! Yoksa aldığım emekli maaşıyla ne kiraya yetişmek ne de kış zamanı elektrik ve doğal gaza ödeme yapmak mümkün olurdu! Pazar arabama bakın! Domates, salatalık, maydanoz, taze soğan, biraz da soğan ve patates. Meyve yok! Bir karpuz alıyoruz, benle hanıma yetiyor tüm hafta!

U.Ş. >> Atanamayan öğretmenlerdenim! Ailemle yaşıyorum. Ne söylememi istersiniz? Mutluyum mu? Açıkçası hiç değilim! Kısa dönemli işlerde çalışmaktan o kadar çok yoruldum ki… Bir de cebimdeki şu üç kuruşla pazara gelip ihtiyaçları almaya çalışmaktan çok yoruldum! Bizler bu haldeyken, tepemizde bizi yönetenlerin o bir eli yağda bir eli balda hallerinden mi? Nefret ediyorum! Hatta varsa da bir hakkım, haram ediyorum!

-Haber/Tamer Yazar-