Pazarın liderleri, İstanbul ve Antalya!

Pazarın liderleri, İstanbul ve Antalya!

Hatay İçin de düşünsek mi?

Gelir düzeyi yüksek turist profili için ‘olmazsa olmaz’ taleplerden biri olan golf turizminde oldukça ileri düzeyde sahalara sahip Türkiye’de İstanbul ve Antalya gibi kentler kar marjı yüksek bu pazarın neredeyse tümüne sahipken, Hatay’ın bu turizm başlığında şansı nedir, düşündük mü?

Türkiye, son yıllarda art arda hizmete giren uluslararası nitelikteki golf tesisleriyle ve gerçekleştirilen turnuvalarla dünya golf severlerini bir araya getirerek, benzerleri arasında niteliklerinin yüksekliğiyle göze çarpan bir golf merkezi konumuna dönüşmüş durumda. Türkiye’de, Antalya ili başta olmak üzere, Muğla ve İstanbul illerinde yer alan golf sahaları, bu anlamda her sene ciddi sayıda golf meraklısını bu şehirlerdeki turizm tesislerine çekiyor. Özellikle Antalya’nın 30 km doğusunda yer alan Belek beldesi gerek kültürel, tarihsel ve doğal yapısıyla gerekse nitelikli golf sahaları ve tesisleri ile eşsiz bir golf turizmi potansiyelini oluşturması sebebiyle, her sene uluslararası turnuvalara ev sahipliği yapıyor. Bu da kentin turizm gelirlerini benzerleri noktasında çok daha yükseğe çekiyor.

-KONUŞMADIK BİLE!-

Ülkemizdeki golf tesisleri, çoğunlukla sahile yakın, yüksek kapasiteli zengin yeme-içme, alışveriş, eğlence olanaklarının sunulduğu konaklama tesislerinin yakınında yer alıyor. Bu tesisler, doğa ile iç içe düzenlenen golf sahalarıyla da ziyaretçilerine, doğaya dönük bir ortamda tatil geçirebilme fırsatı da sunuyor.

Bu konuda konuşan Samandağlı bir turizmci, Hatay’ın da benzer yatırımları konuşma zamanının geldiğini söylerken, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Aslında yemek yapmak, hatta Michelin Yıldızlı bir yemek sunumu için her şeye sahibiz ama… Biz malzemelere, malzemeler de bize bakıyor! Düşünüyoruz, hatta çok konuşuyoruz, ama yapmıyoruz ya da yapamıyoruz!

Hangisi, bilmiyorum! Yapamıyorsak, sebebinde durmak, sebepleri de sonuca ulaştırmak zorundayız. Yapmıyorsak eğer, bakın bu ciddi bir sorun! İşte bunu aşmak çok zor!

Sanırım, Hatay, kendi turizm hedeflerinde yelpazesini biraz daha açmak ve alternatiflerini düşünmek zorunda. Zira her sene, neredeyse çöpe atılan bir sene oluyor. GAP Turları ile gelenlerle avunuyoruz! Yetiyor mu peki? Yetmiyor! Diğer taraftan, EXPO’dan Gastronomi kimliğine, eldekilerin de iyi yönetildiğini söylemek ne yazık ki çok zor. Ama herkesin istisnasız ‘başarılı’ ilan edildiği de bir kentte yaşıyoruz. Sizin de dediğiniz gibi, kimse ‘Kral Çıplak’ demiyor, diyemiyor.

O nedenle, Golf Turizmi ciddi ciddi düşünülmesi gereken önemli bir seçenek. Tamam, kolay değil. Bunlar, ciddi yatırımlar. Ciddi rakamlar. Her yatırımcıyı bu anlamda ikna etmek o nedenle de hiç kolay değil. Ama denedik mi? Hayır! Konuştuk mu? Hayır! Tartıştık mı? Hayır? Hiç gündeme getirdik mi? Yine hayır? Başlasak mı?”

Tamer Yazar