Pelin Öğretmene Gergerlioğlu Desteği

Pelin Öğretmene Gergerlioğlu Desteği

Antakya’da bir okulda görevliyken, 375 sayılı KHK ile görevden atılan Antakyalı Öğretmen Pelin Akbaş’a Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu sahip çıktı.
Geçtiğimiz Cumartesi günü İHD davetiyle panel vermek üzere Hatay’a gelen Ömer Faruk Gergerlioğlu, Defne ilçesindeki sunumu sonrası karşılaştığı Pelin Akbaş öğretmenin, haksız yere görevinden atıldığını ve kararın derhal düzeltilmesi gerektiğini söyleyerek, “Pelin Öğretmenimize hakları derhâl geri verilmeli” dedi.

Öğretmen Pelin Akbay, bundan yaklaşık 6 ay önce, hakkındaki idari ve hukuki soruşturma kapsamında KHK’nin geçici 35. Maddesi gerekçe gösterilerek ihraç edilmişti.
Akbay, meslekten men cezasıyla ilgili olarak, açıklamalarında şunları söylemişti:
“14 yıllık mesleğimden, hukuksuz ve keyfi şekilde ihraç edildim. İhraç edilmemin üzerinden 5 ay geçti. 5 yıl da geçse, işimi, gecemi gündüzüme katıp yıllarımı vererek edindiğim mesleğimi geri istiyorum.”
Hukuk mücadelesini sürdüren, Hatay Eğitim Sen Kadın Temsilcisi Pelin Akbaş, 37 yaşında, evli ve 5 yaşında bir çocuk annesi.
Meslekten ihraç edilen, Eğitim Sen’in eski aktif yöneticilerinden Pelin Akbaş, Cmartesi günü kendisiyel ilgili yetkilileri göreve çağıran açıklamalarına teşekkür amaçlı şu paylaşımı yaptı:
“İlimizde bulunan Sayın Ömer Faruk Gergerlioğlu, görüşme talebimi kabul ettiğiniz ve destek olduğunuz için teşekkür ediyorum. KHK’lar iptal edilsin. İşimi geri istiyorum.”

-Haber/Cemil Yıldız-