PKK’nın adı, bu ülkede bir daha anılmayacak

PKK’nın adı, bu ülkede bir daha anılmayacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Antakya’ya geldi ve partisinin il başkanlığı binası önünde kalabalığa hitap etti …
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz gün ilimize geldi, Antakya’da, partisinin il başkanlığı binası önünde kalabalığa hitap etti. Partililerin sevgi seliyle karşıladığı Bakan Soylu, hükümetin ve tüm güvenlik kuvvetlerinin kararlılığı ve milletin iradesiyle PKK’nın adının bir daha bu ülkede anılmayacağının altını çizdi ve konuşmasını şöyle sürdürdü: “Birilerinin maşası olarak bu milletin canını çok yaktılar, çok. Ve bizi, evet bizi geri bırakabilmek için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Geçen gün Van’daydım, inanın, Van sokakları İranlı turistlerden geçilmiyor. Geçen sene gelememişlerdi terörden, ondan önceki seneler yine sıkıntıları vardı ama ifade etmek istiyorum ki memleketimizin her tarafında bunlarla öyle bir mücadele ediyoruz ki. Gabar’daydılar hava atıyorlardı, Şırnakta’ydılar, Hakkari’deydiler hava atıyorlardı, Cudi’deydiler hava atıyorlardı, evlatlarımız bütün dağlarda bunları kovalıyor, bunlar da sıçan gibi kaçıyorlar sıçan, sıçan gibi.” Türkiye’de geçmişte bir sistem kurulduğunu ve bu sistemle zengin bir Türkiye’ye ulaşma imkanı sağlanmadığını ifade eden Bakan Soylu, “Bir gün mezheplerimiz üzerinden bizi ayırıyorlar. Bir gün etnik kökenlerimiz üzerinden bizi ayırıyorlar. Bir gün ‘başı açık’, ‘başı örtülü’ diye bizi ayırıyorlar. Bir gün ‘sağcı’, ‘solcu’ diye bizi ayırıyorlar. İşte 16 Nisan’da, 1961’de de, 82’de kurdukları anayasayla bize hiç uymayan bir elbiseyle beraber, bu ülkeyi, kendilerinin kontrol ettiği, efendilerinin kontrol ettiği bir ülkeden uzaklaştıracağız. Milletin emanetine bırakacağız, millete, millete bırakacağız” diye konuştu.
Yargıyla ilgili de eleştirilerin olduğunu, bu konuda “Yargı tek adama bağlanacak” denildiğini ifade eden Bakan Soylu, şöyle devam etti: “Rahmetli Adnan Menderes’in idam kararını verenler hakimler, savcılar, yargıçlar değil mi? Bu ülkede 28 şubat süreci sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ı hem siyasi yasaklı hale getirip hem de hapse gönderen yargıçlar, savcılar, hakimler değil miydi? Onlar istiyorlar ki biz talimat verelim hakim, savcı, yargıç bizim dediğimizi yapsın. O günler geçti. bundan sonra milletin yargısı olacak. Gelişmiş ülkelerde, Belçika’da, İngiltere’de, Danimarka’da, İsveç’te, ABD’de yargıyı belirleyen hükümettir. Onlar belirleyebilir, biz belirleyemeyiz. o günler geçti artık.”
Bakan Soylu, konuşmasında gençlerle ilgili de eleştirilerin olduğunu belirterek, “Gençten milletvekili olmazmış. Çanakkale’de şehit olurlar, bu ülkede kurtuluş mücadelesinde şehit olurlar, 15 Temmuz’da şehit olurlar. O zaman nüfus cüzdanına, yaşına bakılmaz. Avrupa’nın yüzde 73’ünde 18 ile 21 yaş arası milletvekili yapılıyor. Niçin, Avrupa yaşlanıyor. Üretemiyor artık, sıkıştı. Onun için gençleri hayata daha önce başlatıp, elini taşın altına koyup onlarla birlikte ortak memleket yönetimini paylaşmak istiyorlar ki bu akıllıca bir iştir. onun için yaş ortalamasını düşürmek istiyorlar. gençlerin üretiminden, dinamizminden, yeni dünya görüşünden istifade etmek istiyorlar. Avrupa bunu düşünüyor, batı düşünüyor, biz düşünmeyeceğiz, var mı öyle bir şey? Tarihin en önemli fırsatı önümüzdedir” dedi.
Turgut Özal’ın, Süleyman Demirel’in, Necmettin Erbakan’ın ve Alparslan Türkeş’in bu sistemi istediğini çünkü Türkiye’nin üzerindeki bu ambargoyu, oyunu gördüklerini dile getiren Bakan Soylu, “Ülkeyi bu oyundan yeni sistemle kurtarırız” dediklerini aktardı. Bakan Soylu, bunu gerçekleştirebilecek tek liderin Recep Tayyip Erdoğan olduğunu, bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğini kaydetti.
-AA-

(Visited 1 times, 1 visits today)