Polisiye bir hikâyenin geriliminde

Polisiye bir hikâyenin geriliminde

7 kadının trajikkomik hikayesi…

Bir Türkiye portresi, Lâl Hayal, 8 Şubat akşamı, Hatay Meclis Kültür Sanat Merkezi’nde seyircisiyle buluşuyor.

Bir Beden, Yedi Kadın… Lâl Hayal, farklı yaş ve sosyal statüden 7 kadının trajik komik hikayesini anlatıyor. Birbirinden farklı kadın figürlerinin yolu, çözülmeye muhtaç polisiye bir hikâyenin geriliminde buluşuyor. 16 yaşındaki hip-hop’çı, 70 yaşındaki Nişantaşı hanımefendisi, komşu kadın, üniversite öğrencisi, Allah’a yakaran babaanne, Sütlüceli kuaför, koç burcu bir jinekolog…

Lâl Hayal’in trajik komik kadınları neye tanıklık edip susmuşlardır? Elmas, Zümrüt, Safire, İnci, Mercan, Yeşim, Firuze… Sahi, siz bu kadınlardan hangisini tanıyorsunuz? Cevaplar için Lâl Hayal, 8 Şubat Çarşamba akşamı saat 20.00’da Hatay Meclis Kültür Sanat Merkezi’nde seyircisiyle buluşuyor.

-HİKAYESİ-

Oyuncu Songül Öden, Lal Hayal’ın ortaya çıkış hikayesini anlatırken, proje tasarımını üstlendiği Lal Hayal’in oyunculuk kariyerindeki en özel işi olduğunu da dile getirdi.

 “3 yıldır tiyatroya ara vermiştim, iyi bir oyunun içinde olmak istiyordum. Yaklaşık 7 senedir Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’yla çalışıyorum. Benim konum; kadına şiddet, mülteciler ve mevsimlik tarım işçisi çocuklar. Dolayısıyla da sahada çok fazla çalışma yaptım. Bu süreçte sahada çok sert hikayelerle karşılaştım. Çocuk ve kadın hikayeleri beni inanılmaz etkiledi. Önceleri, sahadan döndükten sonra çok etkileniyordum, çok ağlıyordum ve ben, bu cebimde biriktirdiğim hikayeleri seyirciyle paylaşmak istedim.”

Tamer Yazar