Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Profesörlük Gururu: Bilimde Son Durak

İskenderun Teknik Üniversitesi’nde öğretim

İskenderun Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Hataylı hemşerimiz Abdulla Sakallı, bilimde en yüksek mertebe olan profesörlük kariyerine erişmenin gururunu yaşıyor. Hatay-Samandağ-Kapısuyu’lu Prof. Dr. Abdulla Sakallı, İSTE Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanlığı’na atanmış olmanın mutluluğunu ve heyecanını dile getirdi.

Akademik Yolculuk

Akademik hayatının büyük bölümünü yurt dışında geçiren Prof. Dr. Sakallı, bu süreçle ilgili olarak şunları söyledi:
“Dile kolay, 20 yıl 2 ay. Tam yirmi yıl önce bilim dünyasına, akademi dünyasına adım attım. Bilmediğim, tanımadığım bir sistemde Almanya’da doktora eğitimime başladım, sonrasında İsveç ve Norveç’te doktora sonrası çalışmalarıma devam ettim. Mükemmel geçen İskandinav ülkeleri maceramdan sonra Avrupa Birliği Araştırma Merkezi’nde İtalya’da çalışmalarıma devam ettim. Sonrasında artık bilgi ve birikimi ülkemize, memleketimize getirme zamanı geldi diyerek, Hatay’a üniversitemize kesin dönüş yaptım. O günden beri üniversitemizde çeşitli bölümlerde ve birimlerde çalışma fırsatı buldum.”

Prof. Dr. Abdulla Sakallı, profesörlük unvanına atanmasında emeği geçenlere de teşekkür etti:
“Bugün itibariyle değerli Rektörümüz Prof. Dr. Tolga Depci ve üniversite yönetim kurulumuzun tensipleriyle İskenderun Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’ne profesör olarak atanmış bulunmaktayım. Bu süreçte bana desteklerini hiç bir zaman esirgemeyen, arkamda ve yanımda dağ gibi duran, bu günlere ulaşmama vesile olan aileme, ilkokuldan, ortaokuldan, liseden, üniversiteden bütün hocalarıma, doktora babam Prof. Dr. Gerd Esser hocama, ve üniversitemdeki bütün hocalarıma, mesai arkadaşlarıma, hayatıma renk katan dostlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Hepiniz iyi ki varsınız.”

Gelecek Vizyonu

“Bilimde ulaşabildiğimiz bu son basamağın yüklediği misyon ve vizyona yakışır bir şekilde ilerlemeye, ülkemize ve milletimize layıkıyla hizmet etmeye devam edeceğiz. Bu titrin sorumluluğunun bilincinde olarak, fikri hür ve vicdanı hür bir şekilde ilerlemeye devam edeceğim. Hepiniz iyi ki varsınız,” diyerek sözlerini tamamladı.

Prof. Dr. Abdulla Sakallı, başarı dolu akademik kariyerine İskenderun Teknik Üniversitesi’nde devam edecek olmanın gururunu ve mutluluğunu yaşarken, bilim dünyasına katkı sağlamaya ve öğrencilerine ilham vermeye devam edeceğini belirtti. – Mehmet Durmaz-