Proje 2 hafta sonra

Proje 2 hafta sonra

Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş, Kırıkhan-Topboğazı yolu açılışı konuşmasında, “Ekmeğini topraktan kazanan hemşerilerime proje müjdem var. İki hafta sonra açıklayacağım” dedi.

Hatay Büyükşehir Belediye (BŞB) Başkanı Lütfü Savaş, ekmeğini topraktan kazanan hemşerileri için proje müjdesi verirken, “Projenin tüm detaylarını iki hafta sonra açıklayacağız. Büyük tarla sahibi vatandaşlarımız yanı sıra küçük çapta toprağı olan ve geçimini bundan sağlayan hemşehrilerimiz için hayata geçireceğimiz projeyi iki hafta sonra açıklayacağız. Projemizle, zor durumdaki üreticilerimizin ekonomisine değer katmak istiyoruz” dedi.
BŞB Başkanı Lütfü Savaş, bu açıklamasını, yaptırdıkları Topboğazı-Kırıkhan sıcak asfalt yolun açılışı töreninde gerçekleştirdi.
Milletvekili Suzan Şahin, Kırıkhan Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül, Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven yanı sıra pandemi nedeniyle sınırlı sayıda kişinin davet edilerek katılımının sağlandığı törende konuşan Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş, Hatay’ın 15 ilçesine de eşit ayırımsız hizmet götürmeğe çalıştıklarının altını çizdi ve şöyle dedi:
“Biz, Hatay’ı, ticaret ve turizmin merkezi yapmak istiyoruz. Bununla birlikte, kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımızın ekonomik gelirini arttırmak istiyoruz. Tüm bunlar için EXPO’ya ev sahipliği yapacağız. Bunun için HADO Projemizi hayata geçireceğiz. HADO Projemizi hayata geçirmek için yolumuzu açan Sayın Valimize çok teşekkür ederim. Mersin, Kıbrıs ve Lübnan seferlerin başlaması için pandemi sürecini yakından takip ediyoruz.”
Kırıkhan’ın ve Amik Ovası’nın durumuyla ilgili açıklamalarda da bulunan Başkan Savaş, bu konuda da şunları söyledi:
“Biz göreve geldiğimizde, sadece iki arıtma tesisi vardı ve Hassa, Reyhanlı, Kırıkhan, Kumlu ve daha birçok küçük belde, kanalizasyonunu Amik Ovası’na bırakıyordu. Biz, bunu değiştirdik ve ova bölgesine sadece 6 yılda 5 tane arıtma tesisi yaptık. Şu anda ovaya yüzde 87 oranında temiz su akıyor. Sadece Kırıkhan’da 14 tane sondaj açtık. Çeşitli mahallelerimizde 5 bin 200 metre içme suyu hattı döşedik. Bazı mahallelerimize 31 bin 200 metre kanalizasyon hattı döşedik. 143 kilometrelik yolda sathi kaplama, 55 buçuk km beton asfalt, 36 km stabilize yol, 287 bin metrekare kilit parke çalışması yaptık. 1 tane cami, 1 tane TIR garajı, 32 menfez, 775 metre betonarme duvar yaptık. 49 mahallemizdeki mezarlığın bakım ve onarımını gerçekleştirdik. Eğitim kurumlarımızın ve ibadethanelerimizin bakım ve onarımını gerçekleştirdik.”
-KIRIKHAN İÇME SUYU PROJESİ SONBAHARDA-
Başkan Savaş, Kırıkhanlılara içme suyu şebekesi müjdesi de verirken, bu konuda şunları kaydetti:
“Altyapıya her zaman büyük önem verdik. Bu sene de sadece altyapı çalışmaları için 751 milyon liralık bütçe ayırdık. Bu bütçenin 42 milyon lirasını Kırıkhan için harcayacağız. Kırıkhan merkezdeki tüm mahallelerin içme suyu problemini çözüme kavuşturacağız. Pandemi süreci olmasaydı, çalışmamıza başlamış olacaktık. Ancak koronavirüsten dolayı başlama tarihimizi ertelemek zorunda kaldık. Bu sebepten ötürü sonbahar aylarında projemizi hayata geçireceğiz.”
Haber/Cemil Yıldız