Proje: “Dijital Eğitimi Desteklemek”

Proje: “Dijital Eğitimi Desteklemek”

Litvanya’ya Gittiler

İskenderun Kız AİHL’den 3 Öğretmen ile 6 ülkeden Eğitimciler, Romanya’da 3 gün boyunca birlikte çalıştı.

İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin ortak olduğu, Romanya’nın Targu Mures kentinde faaliyet gösteren Scoala Gimnaziala “Friedrich Schiller” Okulu koordinatörlüğünde yürütülen Erasmus+ “Think Global, Act Digital – Strong Partnerships to Support Digital Education” , “Küresel Düşün, Dijital Hareket Et, Dijital Eğitimi Desteklemek İçin Güçlü Ortaklıklar” isimli projenin Öğretmen Hareketliliği Toplantısı, 20-23 Haziran tarihleri arasında Litvanya’nın Raseiniai şehrinde yapıldı. Toplantıya; İtalya, İspanya, Hollanda, Litvanya, Romanya ve Türkiye’den, proje ortağı okullarda ve kurumlarda görev yapan öğretmen ve yöneticiler katıldı. Toplantı hakkında bilgi veren İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı Hanefi Zobar, toplantının toplam 22 katılımcı ile başarılı bir şekilde tamamlandığını belirtti.
Toplantıya, İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden İngilizce Öğretmeni Fatma Nigar Yılmaz ve Arapça Öğretmen Elif Açıkalın ile katılım sağladıklarını söyleyen Zobar, sözlerine şöyle devam etti:
“Projemiz; öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin dijital yeterliliklerini geliştirmeye yönelik bir proje. Yaklaşık 14 aydır; online içerik geliştirme, online araçları kullanma, online ders planları üzerine bir takım çalışmalar yürütüyoruz. Litvanya toplantısını da yapılan çalışmaları incelemek, değerlendirmek, diğer katılımcılarla birlikte yeni araçları öğrenmek ve tüm öğrencileri eğitim-öğretim sistemine nasıl dahil ederiz sorusuna cevap aramak için tasarladık.
3 günlük süre boyunca, Litvanyalı ortağımız ‘kaynaştırma ve eğitsel amaçlı online uygulamalar’, Romanyalı ortaklarımız ‘dijital eğitimde kullanılan animasyon oluşturma araçları’, İspanya ve İtalya’dan gelen ortaklarımız ‘eğitsel dokümanlar tasarlama’, Hollanda’dan gelen ortağımız ise ‘E-twinning kullanımı üzerine bilgilendirme’ sunumları yaptı.”
Türkiye ekibi olarak, yapılan toplantıda, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı EBA TV ve TRT-İZLE hakkında sunum yaptıklarını belirten Zobar, şöyle devam etti:
“Uzaktan eğitim sürecinde, EBATV ekibi üyesi olarak, yapılan çalışmaları anlattım. EBA TV, TRT-İZLE ve Hürriyet Gazetesi işbirliği ile yürütülen uzaktan eğitim süreci hakkında eğitsel videoları birlikte izledik, Powtoon üzerinde animasyon hazırlama hakkında bilgi verdik. Toplantıya katılan ortaklarımız, yapılan çalışmaları hayranlıkla izlediler ve Milli Eğitim Bakanlığımıza ve uzaktan eğitim sürecinde görev alan öğretmenlerimize teşekkürlerini sundular. Biz de bu teşekkürleri, Bakanlığımız nezdinde tüm öğretmenlerimize sunuyoruz. Ayrıca, toplantı süresi boyunca bizleri evimizde gibi hissettirip, en üst düzeyde ağırlayan proje ortağımız Loreta Vaiculiene’ye, Okul Müdürü Vytautas Bulotas ve ekibine, Proje Koordinatörümüz Dana Bendris’e, Raseiniai Belediyesi’ne ve proje ortaklarımıza teşekkür ediyoruz.”
-Duygu Ertaş-